
W sobotę, 11 września br., w siedzibie FNP odbyły się spotkania z laureatami i laureatkami programu START, w którym Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagradza wybitych młodych naukowców. Spotkania były okazją do wręczenia dyplomów stypendystkom i stypendystom konkursów START 2020 i START 2021.
Ze względów epidemicznych, uroczystości zostały zorganizowane w ogrodzie siedziby FNP na warszawskim Mokotowie.
Spotkanie z laureatami konkursu START 2020 odbyło się o godz. 11.00. Stypendyści i stypendystki odbierali swoje dyplomy z rąk prof. Macieja Żylicza, prezesa FNP i prof. Leona Gradonia, b. przewodniczącego Rady FNP. Gośćmi popołudniowego spotkania, które rozpoczęło się o godz. 15.00, byli natomiast naukowcy, którzy zwyciężyli w konkursie 2021. W ceremonii wręczania dyplomów uczestniczyła prof. Grażyna Jurkowlaniec, wiceprzewodnicząca Rady FNP.
W wystąpieniu gratulacyjnym, skierowanym do przybyłych stypendystów i stypendystek, prof. Maciej Żylicz, prezes FNP podsumował poszczególne konkursy i przypomniał zasady wielomiesięcznego i wieloetapowego procesu oceny napływających do konkursu wniosków, a także kryteria wyboru laureatów. „Stypendium START to nagroda za nowatorskie, pionierskie badania. My nie zwracamy uwagi na takie wskaźniki jak impact factor czy indeks Hirscha. Czasami wystarczy mieć jedną, ale dobrą pracę czy patent. Decydująca jest oryginalność osiągnięcia” – podkreślał.
Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest renomowanym programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych przed trzydziestką. Co roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagradza 100 osób. Laureaci i laureatki otrzymują roczne indywidualne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel. W ciągu 29 lat realizacji programu, prestiżowe stypendia zdobyło już ponad 3 200 wybitnych badaczy i badaczek, którym FNP przekazała w sumie ponad 87,5 mln zł.
O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 r.ż. (lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia). Dorobek kandydatów – udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych – jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Formalnie poprawne wnioski najpierw ocenia panel ekspercki, który najlepsze kandydatury kieruje do recenzji. Każdemu wnioskowi zakwalifikowanemu do tego etapu przygląda się kolejnych trzech recenzentów. Na podstawie opinii, zebranych na poszczególnych etapach oceny merytorycznej, wyboru laureatów dokonuje Zarząd Fundacji. Decyzja Zarządu zatwierdzana jest przez Radę Fundacji.
Program START oferuje również dodatkowe finansowanie (stypendium wyjazdowe) na wyjazd studyjny do zagranicznego ośrodka naukowego oraz możliwość wzięcia udziału wybranych stypendystów w spotkaniu z noblistami w niemieckim Lindau.
Stypendia są finansowane z budżetu Fundacji, ze środków pochodzących od prywatnych darczyńców, firm i instytucji oraz wpłat 1% podatku dochodowego.
W konkursie 2020 środki na sfinansowanie stypendiów zostały przekazane przez Narodowy Bank Polski (w ramach programu edukacji ekonomicznej) i Fundację PZU, a także firmy stypendystów Fundacji: SensDx i Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej Dawida Nidzworskiego oraz Neuro Device Pawła Solucha.
W konkursie 2021 partnerami programu byli: Narodowy Bank Polski (w ramach programu edukacji ekonomicznej), a także firmy SensDx i Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, założone przez laureata FNP Dawida Nidzworskiego.
Nabór wniosków do kolejnej edycji konkursu zostanie ogłoszony jesienią br.
Więcej informacji:
Zobacz także: