Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na spotkanie wokół książki „Wierny własnemu rozdarciu. Problematyka tożsamościowa w twórczości Artura Sandauera” – najnowszej publikacji wydanej w serii MONOGRAFIE FNP. Wydarzeniu towarzyszyć będzie rozmowa z autorką, dr Justyną Koszarską-Szulc.
Spotkanie odbędzie się 11 grudnia 2024 (środa) o godz. 18:00 w holu głównym POLIN.
Z dr Justyną Koszarską-Szulc rozmawiać będzie prof. Jacek Leociak. Rozmowa z autorką oraz późniejsza dyskusja będą poprowadzone w języku polskim.
Ideą cyklu Czytelnia POLIN, w ramach którego odbędzie się spotkanie, jest dyskusja nad ważnymi, interesującymi, niejednokrotnie kontrowersyjnymi książkami. Uczestnicy spotkań dyskutują na rozmaite tematy związane z kulturą polskich Żydów i nie tylko. Książka, której poświęcone jest spotkanie, staje się punktem wyjścia do rozmowy na uniwersalne tematy historyczne, literackie, artystyczne czy naukowe.
„Wierny własnemu rozdarciu” to nietypowa biografia uczonego, pisarza, krytyka, tłumacza, człowieka pogranicza, jakim był Artur Sandauer. To przebiegająca w zgodzie z chronologią życia krytyka próba opisania przeobrażeń, jakim ulegała jego samoświadomość. Przeobrażeń udokumentowanych w jego różnogatunkowej twórczości potraktowanej jako zbiór tekstów autobiograficznych. Jednocześnie jest to pierwsza próba możliwie pełnego opowiedzenia o działalności twórczej Sandauera, którą należy widzieć nie wyłącznie na tle literatury, kultury i historii polskiej, ale także w kontekście nieodłącznie z nią splecionej kultury polskich Żydów. Ten dziwaczny, pełen ambiwalencji splot, te dwie historie i kultury, które płynęły jednocześnie, choć przeważnie różnymi nurtami, zrodziły postaci takie jak Sandauer: rozdwojone w sobie i rozdarte. Postaci, które w Polsce po Zagładzie pozostawały boleśnie samotne i niejednoznaczne, a przez swoje wyobcowanie – jeszcze bardziej twórcze.
Spotkanie jest współorganizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wstęp wolny.
***
Justyna Koszarska-Szulc – kuratorka i badaczka, członkini Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady w IBL PAN. W 2022 roku obroniła doktorat w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 2020–2021 stypendystka The Rothschild Foundation Hanadiv Europe i Memorial Foundation for Jewish Culture. Wspólnie z Natalią Romik była kuratorką wystaw „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” (2024) oraz „Obcy w domu. Wokół Marca ’68” (2018). Pracowała w zespole kuratorskim przygotowującym wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współpracuje z United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie w ramach projektu „Holocaust Justice Project”. Jest autorką najnowszej publikacji wydanej w ramach serii MONOGRAFIE FNP – „Wierny własnemu rozdarciu. Problematyka tożsamościowa w twórczości Artura Sandauera”.
Jacek Leociak – prof. dr hab., kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”.Opublikował: „Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego”, „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (wspólnie z Barbarą Engelking), „Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji”, „Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów”, „Spojrzenia na warszawskie getto”, „Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie” (książka była nominowana do Nagrody Literackiej Nike), „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę” (za którą otrzymał Nagrodę Klio w kategorii varsaviana), „Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i Kościele”, „Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach”, „Warszawski trójkąt Zagłady” (wspólnie z Zofią Waślicką-Żmijewską i Arturem Żmijewskim; książka była nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy) oraz „Podziemny Muranów” (z fotografiami Artura Żmijewskiego). Wydał także (wraz z Martą Janczewską) antologię „Archiwum Ringelbluma”.Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady). Razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii „Zagłada” w Muzeum POLIN. Był także pomysłodawcą i współscenarzystą zorganizowanej tam wystawy czasowej „Tu Muranów”. W 2019 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Kazimierza Wyki przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.
Dodatkowe informacje: