Polski start-up Apeiron Synthesis, dostawca wysokocennych substancji chemicznych i katalizatorów, którego założycielem i prezesem jest dr Michał Bieniek, laureat programu INNOWATOR Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, jest pierwszą europejską firmą wykorzystującą technologię metatezy, która otworzyła oddział na terenie Stanów Zjednoczonych. Osiągnięcie to umożliwi spółce ustanowienie globalnego ośrodka i rozszerzenie działalności na rynki Ameryki Północnej.
Apeiron Synthesis to założona w 2009 roku przez dr. Michała Bieńka i jego partnera biznesowego, Łukasza Gułajskiego, prywatna spółka z siedzibą we Wrocławiu, zajmująca się zagadnieniami syntezy chemicznej. Działalność firmy skupia się przede wszystkim na rozwoju oraz zastosowaniu innowacyjnych katalizatorów metatezy ? technologii powszechnie już wykorzystywanej w produkcji bardziej efektywnych i przyjaznych dla środowiska ważnych środków farmaceutycznych, paliw, polimerów, barwników, związków zapachowych, aromatów, jak również szeregu innych produktów.
Ekspansja firmy na amerykański rynek nastąpiła po tym, jak dr Michał Bieniek, dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach projektu SKILLS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w 2011 roku wziął udział w intensywnym jednotygodniowym programie szkoleniowym dla przedsiębiorców Ignite, prowadzonym przez Centre for Entrepreneurial Learning (CfEL) w szkole Judge Business School Uniwersytetu w Cambridge.
Program Ignite jest skierowany do młodych i ambitnych przedsiębiorców oraz wynalazców. Dotyczy komercjalizacji wyników badań naukowych na potrzeby biznesu i szczyci się znacznymi osiągnięciami w zakresie inspiracji i rozwoju firm wykorzystujących nowoczesne technologie. Od 2011 roku, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w programie Ignite wzięło udział 35 naukowców, badaczy i wynalazców z Polski.
Dr Bieniek ocenia, że program Ignite pomógł mu w realizacji biznesowych planów: Wiedzieliśmy, że popyt na tę technologię istnieje i że nasze rozwiązania mają duży potencjał. Naszym problemem w 2011 roku był jednak brak odpowiedniej strategii wejścia na rynek czy też znajomości zasad nawiązywania współpracy z kluczowymi firmami w tej branży w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Trzy lata temu potrzebowaliśmy Ignite, by rozwinąć nasze umiejętności sprzedaży oraz prowadzenia działalności na arenie zaawansowanych technologii.
Doświadczenie wyniesione z programu dało mi, oprócz wyraźnie szerszego spojrzenia, także podstawowe wskazówki, jak wejść na światowe rynki. Rozwinąłem moje kontakty, zebrałem wskazówki i rady od doświadczonych przedsiębiorców oraz ekspertów. Ich pomoc okazała się nieoceniona w zakresie podejmowania strategicznych decyzji o tym, jak zachęcić nowych inwestorów czy też podpisywać umowy z klientami ? dodaje dr Bieniek.
Firma Apeiron Synthesis pozyskała dotychczas ponad 5 mln dolarów od inwestorów oraz z grantów, m. in. z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Linia produkcyjna głównych produktów Apeiron została uruchomiona dzięki wartej 2 mln dolarów inwestycji Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT) w ich laboratorium badawcze i produkcyjne.
Apeiron Synthesis posiada obecnie pięć zgłoszeń patentowych oraz dwie licencje. Jak wyjaśnia dr Bieniek, wejście na amerykański rynek w 2014 roku umożliwi spółce skuteczniejsze dążenie ku pozycji nowego lidera w dziedzinie udoskonalania technologii metatezy na potrzeby firm chemicznych i farmaceutycznych: Naszym celem jest zaoferowanie klientom wyjątkowych katalizatorów metatezy, co z kolei umożliwi im znaczny wzrost efektywności produkcji i redukcję kosztów. Dodatkowymi korzyściami dla przedsiębiorstw ceniących sobie ochronę środowiska będzie mniejsze zużycie energii i ograniczenie ilości szkodliwych odpadów poprodukcyjnych, a co za tym idzie – lepsze przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju.
Katarzyna Pronobis, specjalistka ds. komunikacji zewnętrznej w projekcie SKILLS FNP, mówi: Dr Michał Bieniek to doskonały przykład tego, co mogą osiągnąć polscy przedsiębiorcy poprzez uczestnictwo w szkoleniach z zakresu umiejętności i wiedzy o przedsiębiorczości. Cieszymy się, że nasza współpraca z Centre for Entrepreneurial Learning Uniwersytetu w Cambridge pozwoliła na poszerzenie umiejętności ponad 30 uczestników projektu SKILLS oraz umożliwiła im poznanie zagadnień dotyczących komercjalizacji technologii na potrzeby środowisk biznesowych. Wspieranie młodych firm i start-up?ów jest niezmiernie ważne w perspektywie dalekosiężnych korzyści, jakie może to przynieść polskiej gospodarce.
Więcej informacji:
Marta Michalska-Bugajska, Specjalista ds. Informacji i promocji, Zespół ds. Kapitału Ludzkiego
tel.: 604 128 182; e-mail:bugajska@fnp.org.pl
***
Apeiron Synthesis
Spółka zlokalizowana we Wrocławiu, założona w 2009 roku. Apeiron Synthesis zapewnia innowacyjne rozwiązania dla przemysłu farmaceutycznego, producentów związków zapachowych i aromatów, sektorów agrochemicznego i petrochemicznego.
Apeiron oferuje rozwiązania z zakresu technologii katalitycznej reakcji metatezy, które okazały się znaczącym narzędziem produkcyjnym w wyżej wymienionych branżach. Apeiron uruchomił linię produkcyjną pozwalającą na wytwarzanie dużych ilości swoich opatentowanych katalizatorów znajdujących zastosowanie głównie w procesach syntezy farmaceutycznych substancji czynnych (leków), złożonych związków bioaktywnych, zaawansowanych biomateriałów wykorzystywanych jako nośniki leków, jak również w syntezie wysokocennych substancji chemicznych w branżach związków zapachowych i aromatów, dodatków do kosmetyków oraz składników agrochemicznych, takich jak pestycydy i feromony. Kluczem do sukcesu firmy Apeiron są zaawansowane technologie oraz oferowanie klientom rozwiązań przystępnych cenowo, przyjaznych dla środowiska i opracowanych pod kątem najlepszych technologii.
Więcej informacji: http://apeiron-synthesis.com/.
***
Centre for Entrepreneurial Learning (CfEL)
Celem Centre for Entrepreneurial Learning (CfEL) znajdującego się przy Cambridge Judge Business School jest szerzenie ducha przedsiębiorczości zarówno w środowisku akademickim Uniwersytetu Cambridge, jak też wśród szerszej społeczności w kraju i na arenie międzynarodowej. Centrum opracowało i oferuje bogatą gamę programów edukacyjnych mających na celu rozwój oraz pogłębienie umiejętności w dziedzinie przedsiębiorczości. Jednym z kluczowych założeń programowych CfEL jest szkolenie przedsiębiorców przez przedsiębiorców. Centrum współpracuje z siecią ponad 300 najlepszych i doświadczonych przedsiębiorców, wynalazców i innych przedstawicieli branży, gwarantując wysoką jakość, praktyczność i wiarygodność szkoleń.
Więcej informacji: http://www.cfel.jbs.cam.ac.uk/.
***
Projekt SKILLS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego celem jest doskonalenie kwalifikacji w zakresie zarządzania projektami i zespołami badawczymi, rozwój umiejętności dotyczących komunikacji naukowej i kształtowanie postaw proinnowacyjnych.
W ramach działań w projekcie SKILLS organizowane są m.in. szkolenia z zakresu komercjalizacji i przedsiębiorczości, szkolenia z zakresu komunikacji naukowej, szkolenia podnoszące umiejętności z zakresu zarządzania badaniami i zespołami naukowymi, Program Mentoringu, Program INTER, Konkurs IMPULS, Program PRAXIS, Konkurs eNgage czy Akademia Menadżerów Programowych.
Więcej informacji: http://www.fnp.org.pl/kategoria_szkolenia/skills/.