START-UP laureata FNP rusza na podbój Ameryki

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Polski start-up Apeiron Synthesis, dostawca wysokocennych substancji chemicznych i katalizatorów, którego założycielem i prezesem jest dr Michał Bieniek, laureat programu INNOWATOR Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, jest pierwszą europejską firmą wykorzystującą technologię metatezy, która otworzyła oddział na terenie Stanów Zjednoczonych. Osiągnięcie to umożliwi spółce ustanowienie globalnego ośrodka i rozszerzenie działalności na rynki Ameryki Północnej.

Apeiron Synthesis to założona w 2009 roku przez dr. Michała Bieńka i jego partnera biznesowego, Łukasza Gułajskiego, prywatna spółka z siedzibą we Wrocławiu, zajmująca się zagadnieniami syntezy chemicznej. Działalność firmy skupia się przede wszystkim na rozwoju oraz zastosowaniu innowacyjnych katalizatorów metatezy ? technologii powszechnie już wykorzystywanej w produkcji bardziej efektywnych i przyjaznych dla środowiska ważnych środków farmaceutycznych, paliw, polimerów, barwników, związków zapachowych, aromatów, jak również szeregu innych produktów.

Ekspansja firmy na amerykański rynek nastąpiła po tym, jak dr Michał Bieniek, dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach projektu SKILLS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w 2011 roku wziął udział w intensywnym tygodniowym programie szkoleniowym dla przedsiębiorców Ignite, prowadzonym przez Centre for Entrepreneurial Learning (CfEL) w szkole Judge Business School Uniwersytetu w Cambridge.

Program Ignite jest skierowany do młodych i ambitnych przedsiębiorców oraz wynalazców. Dotyczy komercjalizacji wyników badań naukowych na potrzeby biznesu i szczyci się znacznymi osiągnięciami w zakresie inspiracji i rozwoju firm wykorzystujących nowoczesne technologie. Od 2011 roku, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w programie Ignite wzięło udział 35 naukowców, badaczy i wynalazców z Polski.

Dr Bieniek ocenia, że program Ignite pomógł mu w realizacji biznesowych planów: Doświadczenie wyniesione z programu dało mi, oprócz wyraźnie szerszego spojrzenia, także podstawowe wskazówki, jak wejść na światowe rynki. Rozwinąłem moje kontakty, zebrałem wskazówki i rady od doświadczonych przedsiębiorców oraz ekspertów. Ich pomoc okazała się nieoceniona w zakresie podejmowania strategicznych decyzji o tym, jak zachęcić nowych inwestorów czy też podpisywać umowy z klientami ? mówi dr Bieniek.

Dr Michał Bieniek to doskonały przykład tego, co mogą osiągnąć polscy przedsiębiorcy poprzez uczestnictwo w szkoleniach z zakresu umiejętności i wiedzy o przedsiębiorczości ? mówi Katarzyna Pronobis, specjalistka ds. komunikacji zewnętrznej w projekcie SKILLS FNP. Cieszymy się, że nasza współpraca z Centre for Entrepreneurial Learning Uniwersytetu w Cambridge pozwoliła na poszerzenie umiejętności ponad 30 uczestników projektu SKILLS oraz umożliwiła im poznanie zagadnień dotyczących komercjalizacji technologii na potrzeby środowisk biznesowych. Wspieranie młodych firm i start-up?ów jest niezmiernie ważne w perspektywie dalekosiężnych korzyści, jakie może to przynieść polskiej gospodarce.

Firma Apeiron Synthesis pozyskała dotychczas ponad 5 mln dolarów od inwestorów oraz z grantów, m. in. z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Linia produkcyjna głównych produktów Apeiron została uruchomiona dzięki wartej 2 mln dolarów inwestycji Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT) w  ich laboratorium badawcze i produkcyjne.

Apeiron Synthesis posiada obecnie pięć zgłoszeń patentowych oraz dwie licencje. Jak wyjaśnia dr Bieniek, wejście na amerykański rynek w 2014 roku umożliwi spółce skuteczniejsze dążenie ku pozycji nowego lidera w dziedzinie udoskonalania technologii metatezy na potrzeby firm chemicznych i farmaceutycznych.

 

Cofnij