Studia Polskie na Cambridge University

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Dr Stanley Bill, komparatysta głównie zajmujący się literaturą polską, poprowadzi od października br. nowy program studiów polonistycznych na Uniwersytecie Cambridge, drugiej po Oxfordzie najstarszej angielskiej uczelni. Program ten – dostępny dla studentów w ramach znanego w świecie Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych ? zostanie uruchomiony dzięki porozumieniu czterech prywatnych sponsorów, w tym Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która wesprze ten projekt  w ciągu najbliższych czterech lat kwotą 110 000 funtów.

Program otworzy przed studentami Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych, w tym zwłaszcza studentami slawistyki, możliwość studiowania języka, literatury, sztuki i szeroko rozumianej  kultury Polski, z uwzględnieniem zagadnień społecznych, kulturalnych i politycznych. Dr Bill obejmuje stanowisko lecturer in Polish Studies na cztery lata, z możliwością przedłużenia kontraktu, jeśli nowe studia będą się cieszyć zainteresowaniem studentów oraz znajdą sponsorów, którzy umożliwią programowi Polish Studies stałą egzystencję w ramach uczelni.

Jestem Australijczykiem, choć od kilku lat mieszkam przeważnie w Krakowie, więc czuję się jakby pomiędzy kulturami. Mam nadzieję, że będę w stanie przedstawić polską kulturę brytyjskim studentom w ciekawy sposób, z perspektywy wtajemniczonej osoby z zewnątrz. Obok poprowadzenia całorocznego kursu poświęconego polskiej literaturze, kulturze i językowi, mam zamiar stworzyć dynamiczny program różnorodnych wydarzeń, łącznie ze spotkaniami autorskimi, konferencjami, pokazami filmów i inicjatywami dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii ? opowiada o swoich planach Stanley Bill.

Wsparcie powstania nowych studiów polonistycznych na Uniwersytecie Cambridge jest w planach Fundacji pierwszym krokiem do utworzenia w przyszłości międzyuczelnianej sieci studiów polskich w Wielkiej Brytanii. To już druga inicjatywa Fundacji związana z tworzeniem katedr studiów polskich w prestiżowych ośrodkach akademickich za granicą. Od 2005 roku FNP wspiera także tworzenie Katedry Polskiej na Uniwersytecie Columbia (USA), która także rozpoczyna swoją działalność w roku akademickim 2014/15 .

Informacja Uniwersytetu Cambridge: http://www.campaign.cam.ac.uk/news/polish-studies-for-the-21st-century

 *****

Dr Stanley Bill urodził się w Wielkiej Brytanii, wychował  w Australii. Uzyskał tytuł Bachelor of Arts na University of Western Australia, przez kilka lat nauczał w Polsce języka angielskiego, uzyskując magisterium z europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (2005). Był stypendystą paryskiej École Normale Supérieure (2009-2010). Pracę doktorską pt.: ?Crisis in the Christian Dialectic: Czesław Miłosz Reads William Blake and Fyodor Dostoevsky for a Secular Age.? obronił w 2013 roku na Northwestern University (USA).

Cofnij