Stulatkowie przekazali swoje dziedzictwo młodym naukowcom. Anonimowo

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Nastoletnimi oczami patrzyła w łagrze na morderstwa, na śmierć głodową i z wycieńczenia. W pierwszym rzucie Sowieci wywieźli polską inteligencję, masowo. Dziewczynka jednak przeżyła, podobnie jak inny zesłaniec, później AK-owiec, patriota. Jako małżeństwo kontynuowali tradycję narodowych ambicji i szacunku dla wykształcenia. Nie mieli dzieci, więc swoje dziedzictwo przeznaczyli na wspieranie młodych naukowców.

? Niech się młodzież uczy, niech Polska będzie mądra ? powie Starsza Pani, kiedy już usiądziemy do stołu. Najpierw jednak wyjdzie po mnie na parter Domu Seniora, gdzie czekam na spotkanie. Podajemy sobie ręce, a kiedy wchodzimy na korytarz, odruchowo szukam wzrokiem windy. ? Nie, to zaledwie pierwsze piętro, nie musimy wjeżdżać ? uprzedza moje kroki i z gracją płynie po schodach, jakby wcale nie zbliżała się do setnych urodzin. Szczupła, niezwykle elegancka. Wyprostowana jak struna.

W mieszkaniu wita mnie Starszy Pan. W jego pokoju na honorowym miejscu wisi podobizna marszałka i symbole Polski Walczącej. Mimo że niemal nic nie widzi, jest w pełni samodzielny i chętnie siada z nami do ciasta. W powietrzu unosi się zapach mandarynek i czekolady. Rozmowa powoli przenosi nas z dwupokojowego mieszkania w czasy wojny, masowych aresztowań, wywózek i tego niespotykanego podczas pokoju kontrastu ludzkiej podłości i bohaterstwa?

? Na początku zawsze mordowano inteligencję. U nas w Wilnie, w Krakowie, we Lwowie? Wróg zawsze niszczy ludzi inteligentnych, bo potem, jak zostanie motłoch (tu Starsza Pani przeprasza za ?brzydkie słowo?), to z motłochem można zrobić wszystko. Nie ma żadnych tradycji, nie ma więzi z narodem. A ludzie mądrzy, ci co znają historię, mają ambicję, żeby o ojczyznę dbać. Czego się pani napije, dziecko?

Wybieram herbatę i już po chwili do gamy zapachów dołącza imbir. Mam córkę starszą, niż moja rozmówczyni była w chwili uwolnienia z czteroletniego sowieckiego obozu pracy, a mimo to rzeczywiście czuję się tu trochę jak wnuczka, która słucha o wojennych losach własnych dziadków. Przystaję więc na określenie ?dziecko? i ponownie zamieniam się w słuch.

? Już dzisiaj tego nie ma, ale pamiętam, jak było na wsiach przed wojną. Kiedy ktoś pytał: ?jakiej on narodowości??, to mówili: ?on tutejszy?. Tutejszy ? tu Starsza Pani zwraca się do swojego męża zdrobniałą wersją jego imienia. ? Prawda?

? Tak ? potwierdza Starszy Pan z uwagą wsłuchany w jej opowieść.

? Nie zdawali sobie sprawy z polskości ? kontynuuje dama. ? ?On tu mieszka, on tutejszy. Przyjdzie taka władza, to będzie dobrze, przyjdzie inna ? też dobrze?. Inteligencja potrafi rozbudzić w ludziach to poczucie patriotyzmu. Jeśli nie będzie ludzi wykształconych, to ludzie zostaną ?tutejsi? i koniec.

Rozmawiamy o tym, jak ważne jest wykształcenie i etos zawodu nauczyciela, wychowawcy.

? Nauka to potęgi klucz, chcesz być uczoną, to się ucz ? Starsza Pani wspomina cytat zamieszczony na ścianach jej szkoły. Ubolewa nad tym, jak źle traktuje się teraz nauczycieli. ? Nas wychowywano w kulcie Piłsudskiego, legionów, bohaterskiej walki o niepodległość. Niepodległość była czymś takim niezmiernie ważnym. Dzisiaj ludzie chyba nie myślą o ?jakiejś niepodległości?. Nie ma potrzeby myśleć o tym. Ale w nas to poczucie wówczas było tak bardzo silne?

Starsi państwo mają tylko siebie. Z biegiem lat coraz trudniej było im samodzielnie radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Postanowili przenieść się do Domu Seniora, gdzie łatwiej dbać o zdrowie i właściwy rytm dnia. Mają tu swoje meble, książki, pamiątki.

? Jak się tu wprowadzaliśmy, zlikwidowaliśmy cały nasz dobytek: mieszkanie, samochód, działkę. Nie mamy spadkobierców, a kogoś chcemy wspomóc. Od paru lat wspieramy Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Przypadkowo dowiedziałam się o stypendiach START. Czytałam czasopismo, w którym znalazłam informację o wspieraniu młodych badaczy, którzy mają osiągnięcia. Przeczytałam o tym mężowi, bo on ma słaby wzrok i nie czyta samodzielnie. Uznaliśmy, że tę ideę warto wspierać. Wspieramy, jak możemy i jeżeli jeszcze pożyjemy, będziemy to robić nadal ? deklaruje gospodyni.

Darczyńcy, którzy przekazali na rzecz młodych naukowców niebagatelną kwotę, pragną pozostać anonimowi. Dla nich ważna jest tylko świadomość, że uczestniczą w Honorowej Sprawie.

Nie marzą o tym, żeby wspierać konkretne dziedziny nauki. Ich zdaniem w każdej dziedzinie potrzebny jest postęp. Jego serce skłania się ku naukom technicznym, sam jest inżynierem. Ona jest całym sercem za rozwojem medycyny, bo ta jest najbardziej związana z ich życiem. Zgadzają się, że technika jest z medycyną bardzo związana. Równie ważna jest dla nich humanistyka, zwłaszcza dbałość o to, ?żeby historia była prawdziwa, kiedy polityka tak brutalnie wchodzi we wszystkie dziedziny życia?.

? Ludzie ciągle się o coś kłócą w sposób obrzydliwy. O historię, o Solidarność? Nie musimy się światu pokazywać z najgorszej strony i ulegać ?brzydkiej polityce?. My, Polacy, też powinniśmy powiedzieć prawdę.

Starsza Pani wyciąga książki, w których znajdują się zdjęcia, dokumenty i świadectwa wydarzeń sprzed ośmiu dekad. Miała 12 lat, kiedy wybuchła wojna. Wywieziona, trafiła do łagrów. W więzieniach ciężko pracowała, m.in. przy kopaniu gazociągu i montowaniu fabryki samochodów. Głodowała, doświadczyła śmierci bliskich osób. Ryzykowała życiem, uczestnicząc w strajku więźniów przeciwko pracy ponad siły. Wróciła do Polski dopiero w 1948 roku ? już nie do Wilna, ale do jednego z miast, dokąd przenieśli się jej rodzice. Wkrótce spotkała swojego przyszłego męża.

***

Niespełna miesiąc po naszym spotkaniu Starszy Pan odchodzi, pozostawiając Wdowę i nas wszystkich w głębokim żalu. Pozostanie w pamięci pracowników Fundacji jako pogodny człowiek o szlachetnych intencjach. Jego gest to świadectwo wiary w niezniszczalność polskiej inteligencji. Podobne motywacje towarzyszyły innej nieżyjącej już donatorce. Profesor filozofii Barbara Skarga przekazała młodym naukowcom odszkodowanie, jakie otrzymała za czas spędzony w sowieckich łagrach.

Anonimowe małżeństwo będzie miało swój wkład w jeden z wielu drobnych sukcesów polskiej nauki. A może to właśnie ich dorobek pozwoli rozwinąć skrzydła badaczowi, który dokona wielkiego naukowego przełomu?

Autor: Karolina Duszczyk

Zachęcamy do wspierania stypendystów programu START i przekazywania darowizn wszystkich, którzy podzielają naszą wiarę w to, że warto dawać szansę młodym ludziom i pomagać im rozwinąć skrzydła. Każda, nawet najmniejsza cegiełka jest dla nas bardzo ważna. Dziękujemy!

Wesprzyj młodych naukowców tutaj

#WspieramSTART

Źródło zdjęcia: Alessandra Conte, Pixabay

Cofnij