Stypendia im. A. von Humboldta przyznane

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Informacje prasowe
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła laureatów dwudziestego konkursu o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta. Na sześciomiesięczne pobyty naukowe przyjedzie do Polski dwóch wybitnych profesorów z Niemiec.

Stypendystami dwudziestego konkursu zostali:

  • prof. Stefan Siegmund z Technische Universitaet w Dreźnie (Niemcy), który podczas sześciomiesięcznego pobytu naukowego będzie realizował projekt pt. Qualitative theory of fractional difference operators na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej we współpracy z prof. Adamem Czornikiem;
  • prof. Rainer Hillenbrand z Nanoscience Cooperative Research Center w San Sebastian w Hiszpanii. Profesor Hillenbrand w ramach 6-miesięcznego stypendium w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie realizował projekt pt. Optical phenomena in directionally solidified materials investigated with scattering scanning near-field optical microscopy we współpracy z prof. Dorotą Anną Pawlak.

Stypendium ma na celu uhonorowanie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długofalowej współpracy między polskimi i niemieckimi badaczami. Stanowi ono odpowiednik Humboldt-Forschungspreis, prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta. Stypendium im. A. von Humboldta mogą otrzymać aktywni naukowo, wybitni niemieccy uczeni posiadający stanowisko profesora. Wysokość stypendium wynosi 4 000 ? miesięcznie. Konkurs jest skierowany do przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki.

Program jest realizowany na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Dzięki tej umowie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej dołączyła do innych organizacji, które mają z Fundacją Humboldta analogiczne partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu wyróżnień najwybitniejszym uczonym. Nazwa stypendium poprzez imię patrona nawiązuje do najlepszej tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich. Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi, liczy 64 osoby. Wnioski do kolejnego konkursu w programie Fundacja będzie przyjmować od połowy czerwca do 30 września br.

Więcej informacji o programie

 

 

Cofnij