Stypendia START 2012 wręczone

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

W sobotnie przedpołudnie 21 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja wręczyła dyplomy 117 laureatom jubileuszowej, 20.edycji programu START. W uroczystości, obok nagrodzonych młodych naukowców i ich bliskich, wzięli udział opiekunowie naukowi stypendystów oraz przedstawiciele instytucji badawczych i administracji państwowej. 

Prof. Maciej Żylicz, prezes FNP, składając laureatom gratulacje w tak ważnej dla nich chwili, podkreślił, jak ważną cechą dla uczonego jest odwaga. Żeby dokonać czegoś w nauce trzeba iść pod prąd, zaprzeczać utartym przekonaniom, wybić się na oryginalność. Taka właśnie postawa jest premiowana w programie START ? szansę na stypendium mają osoby, które już na początku swojej drogi naukowej podejmują ambitne wyzwania, nie powielają znanych pomysłów i sposobów myślenia, których praca wnosi coś nowego i jest efektem samodzielnego podejścia do danego zagadnienia badawczego. Wyobraźnia w nauce jest ważniejsza niż wiedza – przekonywał prof. Żylicz i życzył stypendystom ważnych odkryć, dobrych decyzji i przede wszystkim ? radości z uprawiania nauki.

Laureatom gratulował także obecny na uroczystości prof. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który odczytał list prof. Barbary Kudryckiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego do laureatów programu START.

List z gratulacjami dla stypendystów przekazała również Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu RP.

W uroczystości nie mógł wziąć udziału dr Paweł Kurzyński z Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który otrzymał specjalne wyróżnienie dla najlepiej ocenionego przez recenzentów uczestnika konkursu. Dr Kurzyński jako jedyny w tej edycji programu START laureat otrzymał stypendium w wysokości 36 tys. zł – podwyższone ze środków, jakie Fundacja uzyskała z wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Wysokość rocznego stypendium w tym roku wynosi 28 tys. zł.

Grono laureatów wszystkich 20 edycji konkursu liczy już 2 212 osób.

 

Cofnij