Stypendia START wręczone

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

W sobotę, 20 kwietnia, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom programu START. Zdobywcy tego prestiżowego stypendium – najzdolniejsi młodzi naukowcy z całej Polski – odebrali dyplomy z rąk prof. Andrzeja Jerzmanowskiego, przewodniczącego Rady Fundacji oraz prof. Macieja Żylicza, prezesa FNP. Stypendia zostały wręczone po raz 21.

W wydarzeniu tym poza stypendystami wzięli udział także zaproszeni przez nich goście oraz przedstawiciele środowiska naukowego. Listy do laureatów skierowała Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbara Kudrycka oraz Marszałek Sejmu, Ewa Kopacz. Podczas uroczystości głos zabrała prof. Daria Lipińska-Nałęcz, Podsekretarz Stanu w MNiSW, która podkreślała, że nauki nie może uprawiać każdy. Mówiła, że naukowiec musi mieć nie tylko talent i predyspozycje, ale także ogromną siłę charakteru i wolę walki z olbrzymią konkurencją. Zwracając się do laureatów, powiedziała – Życzę Wam wielu sukcesów, abyście w konkurencji odnajdywali siebie i sens działania. Mamy nadzieję, że dzięki Wam polska nauka poszybuje na te miejsca, do których aspiruje – dodała prof. Nałęcz.

O naukowym sukcesie w swoim wystąpieniu mówił także prof. Maciej Żylicz, prezes FNP. Jego zdaniem, aby osiągnąć sukces, młody naukowiec powinien: mieć ciekawość świata wyrażającą się w postawie wątpiącej, polegającej na ciągłym podważaniu własnych hipotez; posiadać uczciwość wewnętrzną; być pokornym w stosunku do świata, który jest bardzo skomplikowany; ciągle rozwijać wyobraźnię i kreatywność; mieć szczęście, ale także starać się mu pomagać, choćby poprzez ciężką pracę i zmienianie środowiska naukowego.

Prof. Żylicz przestrzegał także stojących u progu kariery naukowej laureatów programu START, aby nie popadli w intelektualny banał, starając się za wszelką cenę podbijać licznik publikacji kosztem oryginalności odkryć naukowych. Wystarczy jedna oryginalna praca naukowa, a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt prac przyczynkowych, nic nie wnoszących do rozwoju danej dziedziny. Choć zdaję sobie sprawę, że w Polsce trudno jest zrobić karierę akademicką, jeżeli ma się mało prac, to jednak jestem przekonany, że można – zachęcał prof. Żylicz.

Program START jest jednym z dwóch – obok Nagrody FNP – najdłużej realizowanym programem Fundacji. Jest on jednocześnie największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców. W tegorocznej, 21. edycji konkursu, stypendia w programie START zdobyło 127 laureatów. Zostali oni wyłonieni w toku kilkuetapowej procedury konkursowej z grona 1076 kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł  do wykorzystania na dowolny cel. Łączna kwota, jaką Fundacja przeznaczy na stypendia w programie START w tym roku, to ponad 3,5 mln zł.

List Marszałek Sejmu Ewy Kopacz

 

Cofnij