Stypendyści START spotkają się z noblistami w Lindau

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Czterech ubiegłorocznych stypendystów programu START spotka się w Lindau z laureatami Nagrody Nobla i kilkuset młodymi naukowcami z całego świata. Głównym tematem wydarzenia będzie w tym roku chemia. Spotkanie zaczyna się w najbliższą niedzielę.

Na tegoroczne, 67. spotkanie w niemieckim Lindau pojadą Michał Białek (Uniwersytet Wrocławski), Joanna Jankowska (Uniwersytet Warszawski), Grzegorz Szczepaniak (Uniwersytet Warszawski) i Magdalena Zdrowowicz (Uniwersytet Gdański) ? stypendyści programu START specjalizujący się w dziedzinie chemii. Nasi laureaci znaleźli się w gronie 400 naukowców z 76 państw ? studentów, doktorów i post-doców poniżej 35. roku życia, którzy przeszli pomyślnie wieloetapowy, międzynarodowy proces rekrutacji.

Spotkanie będzie poświęcone m.in. zagadnieniu maszyn molekularnych, big data, zmianom klimatycznym i roli nauki w świecie ?post-prawdy?. Z młodymi naukowcami spotka się ponad 30 laureatów Nagrody Nobla. Swoje uczestnictwo potwierdzili m.in. Bernard Feringa i Jean-Pierre Sauvage, którzy wraz z sir Fraserem Stoddartem otrzymali w ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. W spotkaniu będzie również uczestniczyć Ahmet Üzümcü, dyrektor generalny OPCW ? Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2013 roku. Podczas spotkania młodzi badacze z całego świata będą mieli okazję do zaprezentowania własnych badań, nawiązania cennych kontaktów, uczestnictwa w sesji plakatowej i indywidualnych spotkań z noblistami. Przewidziane są także wykłady i dyskusje panelowe.

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau powstały z inicjatywy dwóch lekarzy z Lindau, Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz Hrabiego Lennarta Bernadotte, członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1951 r.  Odbywające się pod hasłem ?Misja Edukacja? Spotkania Laureatów Nagrody Nobla w Lindau są uznanym na arenie międzynarodowej forum debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów i zwolenników na całym świecie.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau od 2006 r. nominuje członków polskiej delegacji biorących udział w spotkaniach. Młodzi utalentowani badacze są wybierani spośród stypendystów prestiżowego programu START skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców. Koszty udziału w Spotkaniu w Lindau pokrywają FNP i organizatorzy.

Spotkanie odbędzie się w dniach 25-30 czerwca.

*Zdjęcie: Ch. Flemming

 

Cofnij