
Prof. Krystian Jażdżewski i dr hab. Anna Wójcicka, twórcy firmy Warsaw Genomics, odebrali nagrodę Social Impact Award przyznawaną przez Deloitte Polska w ramach rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”. Z kolei spółka InPhoTech, kierowana przez dra hab. Tomasza Nasiłowskiego, została wyróżniona w konkursie „Innowatory Wprost”.
Spółka Warsaw Genomics została doceniona w kategorii specjalnej „Wschodzące gwiazdy” za stworzenie innowacyjnego produktu, który przynosi wiele korzyści dla społeczeństwa. Warsaw Genomics to twórcy Ogólnopolskiego Programu Oceny Ryzyka Zachorowania na Raka „Badamy Geny” – w ramach którego naukowcy za pomocą nowoczesnych testów genetycznych oceniają na co pacjent może zachorować. Celem programu jest przebadanie jak największej liczby Polaków pod kątem ryzyka zachorowania na nowotwory. Zespół naukowców Warsaw Genomics potrafi nie tylko ocenić ryzyko zachorowania na nowotwory dziedziczne, ale także doradzić, co zrobić, żeby uniknąć choroby. Co ważne cena testów jest 20 – krotnie niższa niż tych dostępnych dotychczas na rynku. Punktem wyjścia do stworzenia tego produktu były wspierane przez FNP badania naukowe, prowadzone przez prof. Krystiana Jażdżewskiego i dr hab. Annę Wójcicką, w ramach wielu programów Fundacji.
Ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii – Fast 50, Deloitte Central Europe nagradza też młode firmy – jest to szczególne uznanie technologii, usług i produktów, które dostarczają (w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”) oraz duże firmy technologiczne, których roczne przychody w roku przekraczają 25 milionów euro („Wielka Piątka”).
Z kolei firma InPhoTech, której FNP przyznała grant badawczy w programie TEAM-TECH, została wyróżniona w konkursie tygodnika Wprost za rozwój przemysłowego Internetu Rzeczy i monitorowanie miejsc trudno dostępnych poprzez wdrożenie innowacyjnego polskiego światłowodu specjalnego.

Firma InPhoTech, kierowana przez dra hab. inż. Tomasza Nasiłowskiego, od kilku lat uważana jest za jedną z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Firma pracuje głównie nad światłowodami, które dziś wykorzystywane są w bardzo wielu dziedzinach: w budownictwie, górnictwie, przemyśle energetycznym, zbrojeniowym, kosmicznym czy w medycynie. Ich projekt NODUS, finansowany przez FNP, zakłada opracowanie cienkiego jak włos światłowodu, który mógłby pracować w obecności materiałów radioaktywnych czy bardzo wysokich temperatur.
Precyzyjne i innowacyjne światłowody mogłyby znaleźć zastosowanie w elektrowniach jądrowych, składowiskach odpadów radioaktywnych, a także w sondach kosmicznych czy satelitach. Ponadto umożliwiłyby stworzenie inteligentnych sieci energetycznych, inteligentnych systemów monitorowania kopalni czy rurociągów, ale także np. produkcję inteligentnych, oszczędnych pojazdów elektrycznych.
„Innowatory Wprost” to nagroda, której historia sięga 2011 roku. Wyróżnienia trafiają do najlepszych firm reprezentujących najbardziej dynamiczne sektory polskiej gospodarki.
Serdecznie gratulujemy!
- Więcej informacji o poprzednich sukcesach Warsaw Genomics
- Więcej o badaniach zespołu dr hab. Anny Wójcickiejoraz Krystiana Jażdżewskiego
- Więcej informacji o poprzednich sukcesach InPhoTech
Zdjęcie na górze: dr Anna Wójcicka, fot. Warsaw Genomics; prof. Krystian Jażdżewski, fot. Michał Jędrak