Świat naukowy na pomoc Ukrainie

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, FNP dla naukowców z Ukrainy
-A A+

Środowisko naukowe z całego świata zjednoczyło się w organizacji sieci wsparcia dla dotkniętej wojną Ukrainy. W ostatnich dniach pojawiło się wiele inicjatyw, oferujących konkretną pomoc i wsparcie. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

#ScienceForUkraine to inicjatywa na rzecz międzynarodowego praktycznego wsparcia dla ukraińskich naukowców, profesorów, studentów oferująca zakwaterowanie, możliwość dalszej nauki, pracy naukowej czy kontynuowania badań. Do działań mogą przyłączyć się wszelkie uczelnie oraz instytucje badawcze i naukowe. Wystarczy wypełnić formularz na tej stronie. Działać można również na Twitterze – kluczem jest hashtag #ScienceForUkraine. Ośrodki naukowe umieszczają hashtag w postach o formie wsparcia, które oferują – możliwości pracy na uczelni, udziału w projekcie badawczym lub zakwaterowaniu. Mapka z informacjami jest na bieżąco aktualizowana tutaj.

Do wsparcia ukraińskich naukowców i naukowczyń zaapelowała również organizacja Science Europe, potępiając rosyjską napaść na Ukrainę. Organizacja Science Europe, do której należy również FNP, to stowarzyszenie ponad pięćdziesięciu organizacji i instytucji naukowych finansujących lub prowadzących badania naukowe, z dwudziestu siedmiu krajów europejskich. Pełna treść apelu dostępna jest pod tym linkiem.

Polska Akademia Nauk wdrożyła nowy program wsparcia współpracy z Ukrainą. PAN pokryje koszty związane z podróżą i pobytem ukraińskich naukowców i naukowczyń w swoich jednostkach naukowych, oferując im 3-miesięczny pobyt w Polsce, z możliwością przedłużenia. Więcej informacji tutaj.

Na przyjęcie naukowców i naukowczyń z Ukrainy są już gotowi również członkowie Akademii Młodych Uczonych, działającej przy PAN. Oferują nieodpłatne zakwaterowanie dla naukowców/naukowczyń oraz ich rodzin, przyjęcie do grupy badawczej lub zapewnienie im miejsca a także materiałów i narzędzi do pracy oraz sfinansowanie stypendiów bądź wynagrodzenia. Instytucje naukowe, chętne do pomocy, mogą zgłaszać się tu.

Również sieć badawcza Łukasiewicz, zlokalizowana w 12 polskich miastach, jest gotowa przyjąć ukraińskich naukowców, inżynierów, a także pracowników z doświadczeniem w zakresie produkcji i działu wsparcia. Oferuje również pomoc prawną w zakresie formalności oraz pośrednictwo przy znalezieniu mieszkania czy edukacji dla dzieci.
Łukasiewicz to multidyscyplinarna sieć badawcza, zatrudniająca blisko 7000 pracowników, w tym Ukraińców. Zajmuje się B+R w wielu obszarach – od logistyki i magazynowania, technologii lotniczych, cyfryzacji i mikroelektroniki, przez materiałoznawstwo, budownictwo i energetykę, po transport i biotechnologię. Więcej szczegółów pod tym linkiem.

Cofnij