Mamy przyjemność poinformować o sukcesie mgr. inż. Piotr Hańczyca, członka grupy prof. dr. hab. Marka Samocia z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej (laureata programów WELCOME i MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej), który we współpracy z prof. Samociem oraz prof. Bengtem Nordénem z Chalmers University of Technology w Szwecji odkrył, że naświetlanie amyloidów krótkimi impulsami światła laserowego, może odegrać ważną rolę w leczeniu neurodegeneracyjnych chorób mózgu. Wyniki ich prac zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Photonics.
Naukowcy prowadzili badania nad agregatami białkowymi, tzw. amyloidami: strukturami, które powstają w procesie powolnego odkładania złogów i prowadzą do tego, że komórka przestaje prawidłowo funkcjonować. Są one również związane z rozwojem takich neurodegeneracyjnych chorób mózgu, jak np. choroba Alzheimera, Parkinsona czy Creutzfeldta-Jakoba, znana również jako ?choroba wściekłych krów?.
W wyniku przeprowadzonych badań, okazało się, że w trakcie naświetlania fibryli amyloidowych krótkimi, femtosekundowymi impulsami światła laserowego (100 femtosekund to 0,0000000000001 s), występują w nich niespodziewanie silne optyczne efekty nieliniowe polegające na jednoczesnym pochłonięciu przez fibryl dwóch lub więcej fotonów. Odkrycie to może mieć znaczenie dla diagnostyki i leczenia wspomnianych chorób mózgu przy użyciu laserów. Dzięki niemu możliwe będzie odróżnienie skupisk białek powodujących choroby od tych prawidłowo funkcjonujących.
Gratulujemy!