Szóste spotkanie z cyklu Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Pod hasłem ?Wojny słów. Koniec pierwszej Rzeczpospolitej? w dn. 24 października br. w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się szóste spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP.

Pretekstem do dyskusji była wydana w serii MONOGRAFIE FNP książka autorstwa prof. dr hab. Anny Grześkowiak-Krwawicz pt. Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pojęcia i idee.

Spotkanie prowadziła pani prof. dr hab. Teresa Kostkiewiczowa, natomiast w dyskusji ? oprócz autorki ? udział wzięli również dr hab. Richard Butterwick-Pawlikowski oraz prof. dr hab. Bogdan Szlachta. Przedmiotem szczegółowych badań autorki były pojęcia i terminologia stosowane w Rzeczpospolitej Obojga Narodów w rozważaniach o państwie, społeczeństwie oraz wzajemnym stosunku jednostki i wspólnoty. Myśl polityczna I Rzeczypospolitej przedstawiona została przez panią profesor na tle szeroko rozumianej kultury oświecenia. Dyskutanci zastanawiali się, na ile język polityczny ówczesnej Rzeczpospolitej odzwierciedlał wartości polskiej szlachty, a na ile był konstruktem ideologicznym ? budowanym mozolnie politycznym dyskursem, nie zawsze odzwierciedlanym w praktyce.

Szczególne zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności wzbudziła metoda badawcza autorki, która w niezwykle staranny i dociekliwy sposób dokonała analizy dostępnych źródeł siedemnasto- i osiemnastowiecznego pisarstwa politycznego Rzeczpospolitej. Słowa oraz kryjące się za nimi idee polityczne zostały osadzone w szerszym kontekście historycznym i społecznym, ukazując w przejrzysty sposób ich wykorzystanie w oświeceniowej walce politycznej ?  w ?wojnie słów?.

Zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnym spotkaniu z cyklu Wielogłos o Monografiach FNP, które odbędzie się w lutym 2019 r.

Obejrzyj relację ze spotkania

Autorką zdjęć ze spotkania jest Karolina Siemion

Cofnij