Tajemnice polskich dusicieli

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Śledzi węże. Przykleja do ich łusek nadajniki – i wie, w jakie zakamarki się wślizgują. Towarzyszy im w bagiennych zaroślach i w ich wielkomiejskich kryjówkach. Zna tajemnice istot, których inni się boją. Choć sam z własnej winy przypadkowo ukąszony, przekonuje, że bez powodu żmija nie zaatakuje człowieka. I że to dzięki wężom mamy cenny eliksir: jad stosowany w lekach na nadciśnienie i problemy z krzepliwością krwi. O, tak –  Tiara Przydziału nie miałaby w jego przypadku wątpliwości. Stanisław Bury: Slytherin! A w prawdziwym życiu ? laureat programu START FNP z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wąż, wygrzewający się w promieniach słońca na kamieniu, nie może być groźny. Gdy poczuje zbliżającego się człowieka, natychmiast spróbuje uciec. A leży nieruchomo obok górskiej ścieżki, bo musi pobrać ciepło z otoczenia, żeby zyskać energię do życia. Tak robią wszystkie ektotermy, czyli istoty zmiennocieplne. Większość węży nie potrafi trząść się z zimna i ogrzewać się w ten sposób – tak jak ludzie i zwierzęta endotermiczne.

Zamiast reagować strachem lub agresją, warto dowiedzieć się więcej o polskich wężach ? najlepiej od naukowca. Sekrety węży są znane badaczom dzięki czujnikom przyklejanym do łusek gadów. Dr Stanisław Bury wie też sporo o problemach, z jakimi borykają się te chronione i coraz rzadsze zwierzęta.

Nie chłód, ale głód

Węże na ogół źle znoszą rozbudowę miast. A przecież powierzchnia miast stale rośnie i w ciągu najbliższych 20 lat może się nawet podwoić. Badania Stanisława Burego wskazują, że w Krakowie, zaskrońce osiągają mniejsze rozmiary ciała w porównaniu do obszarów naturalnych lub lekko zmodyfikowanych przez człowieka. Może to się wiązać z większym ryzykiem śmierci np. na drodze. Węże mają po prostu mniej szans, aby dożyć do wieku, w którym osiągają pełne rozmiary ciała. Ponadto w środowisku miejskim dostępność pokarmu może być ograniczona. Podstawowym pokarmem zaskrońców są płazy, będące obecnie w zaniku.

Na ?zdrowy rozum? kiedy ociepla się klimat, węże powinny mieć lepiej. Sprawa nie jest jednak taka prosta. W wysokiej temperaturze metabolizm gadów przyspiesza. Z jednej strony umożliwia to szybsze reakcje na zmiany środowiska zewnętrznego. Ale, z drugiej strony, oznacza również wyższe zapotrzebowanie na pokarm. Wraz z ociepleniem klimatu skraca się pora zimowa, a wydłuża okres kiedy panuje wysoka temperatura. Węże wydatkują, a więc i potrzebują więcej energii. Tymczasem nie mają skąd jej wziąć, bo w środowisku brakuje pokarmu.

Naukowcy potwierdzają, że spada bioróżnorodność i maleją populacje wielu gatunków, którymi odżywiają się węże. One same też mogą częściej paść ofiarą drapieżniki, skoro wydłużył się okres ich rocznej aktywności. Mają podwójne ryzyko – bycia zjedzonym i nie znalezienia jedzenia.

Stanisław_Bury_Archiwum prywatne
Dr Stanisław Bury / Archiwum prywatne

Po co badać węże?

W Polsce żyją cztery gatunki węży, a do tej listy czasem dodawany jest również piąty gatunek, tj. zaskroniec rybołów. Najrzadszy jest wąż Eskulapa ? połoz zamieszkujący głównie Bieszczady. Poluje jak dusiciel, czyli owija swoje ofiary w splotach ciała. Żywi się drobnymi gryzoniami i ptakami, które połyka w całości, podobnie jak czynią to inne węże. Taki sposób żerowania może budzić niechęć wielu osób do węży. Ale sposób zdobywania pokarmu przez inne zwierzęta również bywa niezbyt przyjemny. Przykładowo jaguar przegryza czaszkę swojej ofiary, pająki wstrzykują jad, który trawi ofiary od środka, nietoperze wampiry nacinają zębami skórę i wypijają krew innych ssaków, a niektóre drapieżniki po prostu zagryzają to co złapią

„Wąż Eskulapa, owszem, dusi i unieruchamia ofiary, żeby móc je zabić. Jednak jeszcze bardziej nieprzyjemny jest sposób pozyskiwania pokarmu pochodzenia zwierzęcego przez ludzi. Polecałbym spojrzeć na te kwestie z szerszej perspektywy. To, w jaki sposób funkcjonują zwierzęta w środowisku naturalnym, jest wynikiem długotrwałych procesów ewolucyjnych i ma swój ekologiczny kontekst. Każde zwierzę stanowi element sieci pokarmowej w ekosystemie i jakoś musi pobierać pokarm” – tłumaczy Stanisław Bury.

Inny rzadki polski gatunek to Gniewosz plamisty. Osiąga on długość 80 cm, jest szarobrązowy z plamkami. Bywa mylony ze żmiją zygzakowatą, ale jest zupełnie niegroźny. Kolejne dwa gatunki są już względnie liczne. Zaskroniec zwyczajny i żmija zygzakowata występują niemal w całym kraju. Żmiję jednak jest szczególnie łatwo spotkać w górach. Żmija, czyli jedyny jadowity polski wąż, osiąga 70-80 cm długości. Ukąszenie żmii może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jednak ? jak zapewnia naukowiec – niezwykle rzadko jest śmiertelne. Wąż ten jest wyposażony w jad, który ma na celu uszkodzenie tkanek. Ale żmija ma go po to, żeby polować na małe kręgowce, np. gryzonie, jaszczurki i płazy kilkaset razy mniejsze od człowieka.

Stanisław Bury przyznaje, że został ukąszony przez żmiję, ale winę za to zdarzenie bierze na siebie. Ocenia, że nie był ostrożny podczas pracy terenowej. W kolejnych latach miał do czynienia z dziesiątkami żmii i nigdy nie zdarzyło mu się, żeby któraś była agresywna. Naukowiec ostrzega, że do żmii nie należy się zbliżać, próbować jej łapać, czy w jakikolwiek sposób jej atakować. Jeśli zdarzy się ukąszenie, trzeba zgłosić się na pogotowie.

Jadowici sprzymierzeńcy człowieka

Badacze sprawdzają, jak węże reagują na zmiany klimatyczne, czyli na największy problem całej biosfery. Na tej podstawie wnioskują, jak dalsze zmiany klimatyczne zaburzają funkcjonowanie chronionych gatunków i próbują opracować środki zaradcze.

„Żadne organizmy, także te, z których korzystamy, nie mogą funkcjonować niezależnie. Ochrona całego ekosystemu jest niezbędna. Węże są bardzo dobrą kontrolą populacji organizmów, które z puntu widzenia człowieka są uznawane za szkodniki, np. gryzoni żerujących na uprawach i w zbiorach. Biomasa gryzoni zjedzonych czy upolowanych przez węże może być znacząca” ? mówi dr Bury. ? „Ponadto, jad węża jest stosowany do produkcji różnych leków i związanych z nadciśnieniem i krzepliwością krwi.”

Aby poznać zwyczaje i problemy węży w środowisku naturalnym, naukowcy stosują telemetrię radiową. Przyklejają złapanym osobnikom nadajnik. Wprawdzie wąż  może go utracić zrzucając naskórek lub ocierając się o zarośla, ale to stosunkowo mało inwazyjny sposób, żeby dokładnie prześledzić przemieszczanie się zwierząt. Badacze łapią sygnał z anteny i potrafią namierzyć gady nawet w gęstej roślinności i pozostające w ukryciu. W Polsce takie badania były prowadzone m.in. na wężach Eskulapa i na gniewoszu plamistym przez Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX.

„Wąż schowany w kryjówce, np. wśród kamieni, jest niesamowicie ciężki do znalezienia. Taka metoda pozwala nam poradzić sobie ze skrytością tych zwierząt. Możemy ocenić, jak się przemieszczają, jakie siedliska wykorzystują w różnych porach dnia i roku. A na tej podstawie możemy faktycznie chronić te siedliska i dopasować działania czynnej ochrony do potrzeb zwierząt” ? wyjaśnia naukowiec.

Przyrodnicy uzbrojeni w wyniki takich badań mogą typować i tworzyć miejsca, w których wąż może się schronić i rozmnożyć. Jest to o tyle istotne, że siedliska lęgowe węża Eskulapa zaczęły zanikać. Paradoksalnie, węże te są silnie związane z obecnością człowieka, ponieważ uwielbiają kompostowniki czy oborniki, w których mogą składać jaja. Wąż Eskulapa dorasta nawet do 170 cm długości, jako młody ?wężyk? ma cętki, potem jest brązowy.

Przyjaźń od dzieciństwa

Dr Bury oswaja z wężami dzieci ze szkół podstawowych. Jest bowiem zdania, że lęk, odraza i obrzydzenie dorosłych wobec węży, to reakcje wyuczone. Naturalną jest ciekawość.

„Pokazuję dzieciom żywego węża zbożowego. To taki łagodny gatunek często spotykany w hodowlach. Dzieci wprost wyrywają się, żeby tego węża obejrzeć z bliska, wziąć go na ręce, zobaczyć i dotknąć. Ich wrażenia są pozytywne ? węże nie mają obślizgłej skóry i nie są agresywne. Przeciwnie, to są niesamowicie płochliwe zwierzęta. Turyści na ogół nie zauważają tych zwierząt bo one po prostu uciekają. Nie atakują same z siebie” ? mówi dr Bury.

Niekiedy spotykamy węże w wodzie, zwłaszcza zaskrońce. Zaskrońce lubią pływać, potrafią to świetnie robić i najchętniej polują na ryby albo na płazy. Dorosłe zaskrońce mogą osiągać spore rozmiary, nawet powyżej jednego metra długości. Mimo to są zupełnie niegroźne dla ludzi i w przypadku ich spotkania należy je po prostu pozostawić w spokoju.

To samo dotyczy spotkania żmii na górskim szlaku. Najlepiej odejść albo poczekać, ponieważ ona sama ucieknie. Jeśli zaś jest jeszcze ociężała, bo nie nagrzała się wystarczająco na słońcu, nie będzie mogła uciec. Trzeba pozwolić jej się wygrzewać dalej, ominąć i odejść w swoją stronę.

Stanisław Bury odpoczywa od natłoku zajęć naukowych właśnie w górach, poza miastem, na otwartej przestrzeni.

Karolina Duszczyk

#JestemStartowcem, #WspieramStart

Zachęcamy do wspierania stypendystów programu START i przekazywania darowizn wszystkich, którzy podzielają naszą wiarę w to, że warto dawać szansę młodym ludziom i pomagać im rozwinąć skrzydła. Każda, nawet najmniejsza cegiełka jest dla nas bardzo ważna. Wesprzyj młodych naukowców tutaj

Na górze strony: dr Stanisław Bury, fot. Radosław Niziołek

 

Cofnij