Transmisja on-line z finału konkursu popularyzatorskiego INTER 2013

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Informacje prasowe
-A A+

Już w piątek, 18 października, w Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 1/2/4 w Warszawie odbędzie się finał konkursu popularyzatorskiego INTER organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS*. 13 finalistów konkursu będzie walczyć nie tylko o tytuł najlepszych popularyzatorów, ale również o 100 tys. złotych na realizację projektu badawczego, który zaprezentują na scenie.

 

Wszystkich zainteresowanych wystąpieniami finalistów serdecznie zachęcamy do śledzenia na żywo relacji z finału, dostępnej pod adresem: http://www.onehd.pl/transmisje-fnp/. Transmisja on-line rozpocznie się o godz. 16:30 i będzie trwać do godz. 20:00.

 

Podczas gali finałowej konkursu popularyzatorskiego INTER 2013 każdy z trzynastu młodych naukowców będzie miał pięć minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu. Ich wystąpienia oceniać będzie Kapituła konkursu, w której zasiądą wybitni naukowcy oraz znani popularyzatorzy nauki w Polsce: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP (który będzie pełnił rolę Przewodniczącego Kapituły), dr Ilona Iłowiecka – Tańska, dr Patrycja Dołowy, dr hab. Marcin Grynberg, dr Paweł Rutkowski (zwycięzca konkursu INTER 2012 oraz zwycięzca głosowania publiczności) i red. Krzysztof Michalski.

 

O czym opowiedzą finaliści konkursu INTER 2013?

 

  • Dr Sławomir Wacewicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentuje projekt pt. „POLITE: ewolucja uprzejmości”
  • Mgr Anna Orylska z Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie zaprezentuje projekt pt. „Modelowanie efektywności treningu poznawczego”
  • Dr Michał Choptiany z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentuje projekt pt.  „Jan Brożek i kalendarze. Nowożytna nauka w służbie polityki wyznaniowej”
  • Lek. med. Eliza Głodkowska-Mrówka z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentuje projekt pt. „Gdzie jeden nie może, tam drugiego poślij – wykorzystanie zjawiska absorpcji dwufotonowej w biologii i medycynie”
  • Dr Jan Guzowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie zaprezentuje projekt pt. „Manipulacje stawowe a fizyka płynów”
  • Dr Halina Waś z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie zaprezentuje projekt pt. „Czy komórki nowotworowe mogą się starzeć i co z tego wynika? Starzenie komórkowe jako cel terapii przeciwnowotworowej”
  • Dr Piotr Wasilewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentuje projekt pt. „Modelowanie rozpoznawania zagrożeń, czyli rzecz o tym, jak zajrzeć do głowy strażaka”
  • Dr Konrad Juszczyk z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zaprezentuje projekt pt. „Kinect a rozpoznawanie emocji i myśli w komunikacji międzyludzkiej”
  • Dr Alicja Sielicka z Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentuje projekt pt. „Nowa terapia niewydolnego serca – plastry komórek macierzystych otrzymanych z tłuszczu”
  • Dr Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zaprezentuje projekt pt. „Czy nowotwór można pokonać hormonem szczęścia?”
  • Dr Remigiusz Worch z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie zaprezentuje projekt pt. „Molekularny złodziej – polimeraza wirusa grypy”
  • Dr Joanna Sułkowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentuje projekt pt. „Białko z węzłem jako węzeł gordyjski”
  • Dr Agnieszka Kaczor z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprezentuje projekt pt. „Projektowanie nowych leków z wykorzystaniem teorii fraktali”

 

Naukowcy, którzy w najbardziej przystępny i interesujący sposób opowiedzą o swoim projekcie otrzymają nagrody w wysokości 100 tys. złotych, w tym 20 tys. złotych indywidualnego wsparcia oraz subwencję w wysokości 80 tys. złotych na realizację swojego projektu.

 

W pierwszej edycji konkursu INTER Kapituła przyznała nagrody dziesięciu z dziewiętnastu finalistów. W tym roku nagrodzeni mogą zostać wszyscy naukowcy biorący udział w finale, pod warunkiem, że wykażą umiejętności godne nagrodzenia.

 

Kapituła będzie mogła także przyznać finalistom nagrody – wyróżnienia w wysokości 3 tys. złotych. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność – zwycięzca głosowania publiczności otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

 

Partnerem finału konkursu INTER 2013 Obywatele Nauki.

 

Patronat medialny nad finałem konkursu objęły: Forum Akademickie, serwis Nauka w Polsce PAP oraz portal studentnews.pl.

 

* Projekt SKILLS jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

a href=”http://forumakademickie.pl/”

Cofnij