Trzecie spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

31 stycznia w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się trzecie spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP. Tematyka poruszona w książce dr Agaty Lubowickiej W sercu Ultima Thule. Reprezentacje Grenlandii Północnej w relacjach z ekspedycji Knuda Rasmussena przyciągnęła liczną publiczność zafascynowaną krajobrazami polarnymi i podróżami w najdalsze, najzimniejsze rejony świata.

Przybliżenie przez autorkę biografii i dzieł Knuda Rasmussena, duńsko-grenlandzkiego, ?hybrydycznego? podróżnika, badacza i etnografa, stało się pretekstem do dyskusji na temat wyobrażeń i opisów dotyczących ?Innego?, dyskursów postkolonialnych i tych, tworzonych przez samych Duńczyków.

Spotkanie prowadziła tłumaczka i znawczyni literatury szwedzkiej – Justyna Czechowska, natomiast zaproszenie do dyskusji przyjęli: Aleksandra Hołda-Michalska, plastyk i geolożka, uczestniczka i organizatorka wielu wypraw polarnych w rejon Svalbardu, prof. Dariusz Rott, literaturoznawca i miłośnik Islandii oraz dr Andrzej Piotrowski, organizator Muzeum Badań Polarnych i podróżnik.

31.01.2018_WIELOGŁOS_3_Lubowicka_Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska (28)
Na zdjęciu: dr Agata Lubowicka podczas spotkania autorskiego

Uczestnicy dyskusji rozmawiali o literackim odczytaniu relacji z ekspedycji do Grenlandii Północnej ? zarówno tych z epoki kolonialnej, jak i dotyczących osiągnięć polskich polarników. Pan profesor Dariusz Rott oraz dr Andrzej Piotrowski przybliżyli publiczności problematykę obecności wątków polarnych w literaturze oraz w nauce, wplatając w nie kontrowersyjną kwestię układu sił między kolonizatorem a skolonizowanym. Nasi goście zastanawiali się też nad fenomenem popularności Grenlandii już nie tylko wśród naukowców i badaczy, ale i wśród turystów, czasem zupełnie nieprzygotowanych do spotkania z Wielką Północą. Podczas rozmowy mieliśmy ogromną przyjemność podziwiać zdjęcia autorstwa pani Aleksandry Hołdy-Michalskiej wykonane podczas wypraw w rejon Svalbardu.

Serdecznie dziękujemy autorce, uczestnikom i uczestniczkom dyskusji oraz publiczności za niezwykle ciekawe komentarze i pytania!

Obejrzyj relację ze spotkania.

Autorką zdjęć ze spotkania jest Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Cofnij