Uczestnik programu TEAM publikuje w Nature Communications

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dr hab. Michał Horodecki z Uniwersytetu Gdańskiego, uczestnik projektu koordynowanego przez prof. Marka Żukowskiego w ramach programu TEAM FNP, jest jednym z dwóch autorów pracy, która ukazała się na łamach prestiżowego pisma Nature Communications. W pracy testowane są zasady termodynamiki dla małych silników. Pełna wersja artykułu w jęz. angielskim

Współautorem publikacji jest prof. Jonathan Oppenheim z University College London. Otrzymane wyniki sugerują, że wydajności mikrosilników są mniejsze niż wskazywałoby na to słynne drugie prawo termodynamiki. Autorzy formułują nowe postulaty, które znacznie ograniczają możliwości przetwarzania ciepła w pracę. Uzyskane formuły odtwarzają znane prawa termodynamiki dla dużych układów.

Autorzy stosują nowatorskie metody badawcze zapożyczone z kwantowej teorii informacji. Naukowcy odwołują się także do badań prof. Roberta Alickiego, pioniera badań kwantowej termodynamiki, który opublikował serię prac na temat mikrosilników cieplnych we współpracy z Instytutem Weizmana w Izraelu.

Badania prof. Roberta Alickiego i dr. hab. Michała Horodeckiego odbywają się w ramach projektu TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej koordynowanego przez prof. Marka Żukowskiego pt. „Technologies for information transfer and processing based on phenomena of a strictly quantum nature”.

 

Rysunek obrazuje różnicę między makroskopową a mikroskopową definicją pracy. Makroskopowo ilość pracy może być mierzona przez wysokość na jaką podniesiony zostaje ciężarek przez rozprężający się gaz. Horodecki i Oppenheim zdefiniowali pracę mikroskopową jako zdolność do wzbudzenia układu do wyższego stanu energetycznego.

 

 

Cofnij