Uroczystości wręczenia Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie 2022 została przyznana prof. Grzegorzowi Pietrzyńskiemu z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie i prof. Pierre Kervella z Obserwatorium Paryskiego. Laureaci zostali uhonorowani podczas uroczystości wręczenia nagrody we francuskiej Akademii Nauk w Paryżu.

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa jest wspólną inicjatywą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i francuskiej Akademii Nauk (Académie des sciences). Nagroda jest finansowana wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Fundację im. Zygmunta Zaleskiego. Przyznawana co dwa lata, a jej wręczenie odbywa się naprzemiennie w Polsce i we Francji.

czerwiec_laureaci i ekipa FNP_zbliżenie bez Institut
od lewej: prof. Grzegorz Pietrzyński – laureat nagrody; Joanna Jachimczuk-Lora (FNP); prof. Pierre Kervella – laureat nagrody; Justyna Motrenko (FNP); prof. Maciej Żylicz – prezes FNP

 

Chcąc podkreślić znaczenie nagród międzynarodowych przyznawanych przez francuską Akademię Nauk we współpracy z partnerami z różnych krajów, Akademia zaprosiła laureatów tych nagród na uroczystą konferencję w dniu 13 czerwca 2023 r. w Paryżu. Wzięli w niej udział także laureaci Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie przyznanej w 2022 r. – prof. Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie i prof. Pierre Kervella z Obserwatorium Paryskiego.

czerwiec_laureaci_z dyplomami - pion
Laureaci Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie 2022 z dyplomami

 

Laureaci zaprezentowali wyniki swoich prac badawczych, uhonorowane Nagrodą jako wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem polsko-francuskiej współpracy badawczej. Światowej sławy astronomowie zostali nagrodzeni za połączenie uzupełniających się doświadczeń z zakresu interferometrii gwiazdowej i obserwacji gwiazd podwójnych w celu precyzyjnego wyznaczenia odległości do Wielkiego Obłoku Magellana, a tym samym stworzenia punktu odniesienia dla pomiaru odległości pomiędzy galaktykami, pozwalającego lepiej mierzyć rozszerzanie się wszechświata.

czerwiec_wystąpienie laureatów2-poziom
Wystąpienie laureatów Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie 2022

 

W konferencji uczestniczyli ponadto laureaci nagród międzynarodowych przyznanych w 2022 r. przez francuską Akademię Nauk wspólnie z instytucjami partnerskimi z Taiwanu, Indonezji, Singapuru, Tajlandii i Wietnamu.

Następnie, w dniu 17 października 2023 r. także w Paryżu, odbyła się doroczna, uroczysta „ceremonia pod kopułą” (La Coupole), z udziałem laureatów wszystkich tegorocznych nagród przyznanych przez francuską Akademię. W malowniczych wnętrzach Institut de France została wręczona także Polsko-Francuska Nagroda Naukowa prof. Grzegorzowi Pietrzyńskiemu i prof. Pierre Kervella.

październik_laureaci_wręczenie
Laureaci odbierają Polsko-Francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie 2022

 


Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości z udziałem naszych laureatów, dostępnej online.

(od 13min15s – uroczyste wejście członków Akademii i otwarcie uroczystości; od 48min20s – wręczenie Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej).


Dowiedz się więcej o:

Cofnij