
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Marcinem Drągiem, laureatem wielu programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który wraz ze swoim zespołem dokonał odkrycia, które może istotnie pomóc w walce z pandemią koronawirusa.
W ostatnich dniach media obiegła wiadomość o istotnym odkryciu polskiego zespołu pod kierunkiem prof. Marcina Drąga, w którego laboratorium na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej zidentyfikowano enzym (proteazę), niezbędny do namnażania się koronawirusa. Zablokowanie działania tego enzymu powoduje, że wirus ginie.
Red. Krzysztofowi Michalskiemu z Polskiego Radia udało się telefonicznie porozmawiać z prof. Drągiem na temat prowadzonych przez niego badań. W rozmowie tej prof. Drąg opowiada m.in. o tym, że dokonane odkrycie może pomóc nie tylko w opracowaniu testu na koronawirusa, ale także w zidentyfikowaniu leku-inhibitora proteazy, wśród leków już dopuszczonych do stosowania w przypadku innych schorzeń (np. eboli). Badacze mają nadzieję, że uda się potwierdzić, który z istniejących na rynku leków może szybko i skutecznie leczyć chorych na COVID-19.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy wyemitowanej na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji z cyklu Ludzie Nauki, która powstaje we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej:
Prof. Marcin Drąg jest chemikiem. Od początku swojej kariery naukowej pracuje na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Związany jest również z instytutem Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w USA – jedną najważniejszych placówek medycznych i naukowych na świecie. Był laureatem programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: START i FOCUS oraz TEAM POIG*. Aktualnie prowadzi grant w programie TEAM POIR* i uczestniczy w projekcie TEAM-NET POIR*. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawaną za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Nagroda została przyznana prof. Drągowi za stworzenie platformy technologicznej – Hybrydowej Kombinatorycznej Biblioteki Substratów. To właśnie dzięki tej platformie tak szybko możliwe było uzyskanie wyników badań dotyczących SARS-CoV-19.
*Programy współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
#JestemStartowcem, #WspieramSTART
Cała nadzieja w nauce. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Przekaż swój 1% najwybitniejszym młodym badaczom, którzy mogą zmienić świat. Pobierz bezpłatnie program do PIT Dziękujemy za Twój 1%!
Dowiedz się więcej tutaj
Zdjęcie: Prof. Marcin Drąg / fot.Magdalena Wiśniewska-Krasińska