W radiu RDC o badaniach nad splicingiem

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Prof. Magda Konarska oraz dr Marcin Magnus z Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy podczas audycji ?Z innej planety? w radiu RDC opowiedzieli o badaniach prowadzonych w Laboratorium Biologii RNA, których wynikiem jest publikacja w czasopiśmie Molecular Cell.

Splicing to ważna część ekspresji genów. Prowadzi on do wycięcia sekwencji niekodujących (intronów) z prekursorowego mRNA (pre-mRNA) i połączenia ze sobą sekwencji kodujących (egzonów). Błędy pojawiające się w czasie splicingu mogą wpływać w negatywny sposób na metabolizm komórki, apoptozę i cykl komórkowy, w niektórych przypadkach wywołując także proces nowotworzenia.

Wykorzystując genetykę drożdży i metody bioinformatyczne, grupa prof. Magdy Konarskiej wykazała, że jeden z elementów RNA w centrum katalitycznym spliceosomu ulega istotnym zmianom. Przeprowadzone badania pokazują, że zmiany stabilności tego elementu RNA wpływają na wydajność reakcji splicingu, a w konsekwencji na regulację alternatywnego splicingu.

ReMedy jest jednostką wspólną Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Getyndze. Jej powstanie i działalność jest możliwa dzięki programowi Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) prowadzonemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), dzięki któremu od 2015 r. udało się utworzyć w Polsce 14 instytucji badawczych – centrów doskonałości ? gdzie pod kierunkiem wybitnych naukowców prowadzone są  wysokiej jakości badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.

Audycji można posłuchać pod linkiem: podcast „Z innej planety”, natomiast z publikacją można zapoznać się tu: Rearrangements within the U6 snRNA Core during the Transition between the Two Catalytic Steps of Splicing.

Na zdjęciu: prof. Magda Konarska, fot. OneHD

Cofnij