Wesprzyj naukowe talenty – przekaż 1,5%

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Jeśli tak jak nam, marzy Ci się świat, w którym nauka ma istotne miejsce i znaczenie – wesprzyj codzienną pracę stypendystów programu START ukierunkowaną na rozwój otaczającej nas rzeczywistości. Twoje 1,5% podatku przekazane Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pomoże sfinansować stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców i naukowczyń pracujących w Polsce. Wspieranie tych młodych ludzi, np. swoim 1,5% podatku, niesie ze sobą istotne korzyści społeczne. Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu korzystamy z ich osiągnięć naukowych. Stypendyści badają m.in., jak nowoczesne technologie mogą przyczynić się do zwiększenia skuteczności w leczeniu raka, szukają nowych metod leczenia chorób genetycznych i neurodegeneracyjnych czy też pracują nad przetworzeniem odpadów w ekologiczną energię.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, jako organizacja pożytku publicznego, otrzymuje środki z wpłat z 1,5% podatku, które przeznacza na stypendia w programie START. Celem programu jest wsparcie najzdolniejszych młodych uczonych, którzy – choć stoją dopiero u progu kariery naukowej – już mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Stypendyści są wyłaniani w kilkuetapowej procedurze konkursowej, w której biorą udział zewnętrzni eksperci i recenzenci.

Jak podkreślają dotychczasowi stypendyści, wsparcie programu START było kamieniem milowym w ich karierze naukowej i wyraźnie przyspieszyło ich dalszy rozwój. Wyróżnienie oznacza nie tylko istotne wsparcie finansowe, lecz stanowi także wyraz wyjątkowego uznania w środowisku naukowym oraz wzmacnia młode talenty w kluczowym dla nich momencie. Stypendium niejednokrotnie przekonało naukowców do kontynuowania badań w Polsce i pozwoliło na dotarcie z wynikami prac do szerszego grona odbiorców. START przekłada się na większą rozpoznawalność, co jest niezwykle istotne w popularyzacji wyników badań.

Program START został zainicjowany przez Fundację w 1992 roku i trwa niezmiennie do dziś. Co roku około 100 młodych naukowców i naukowczyń otrzymuje roczne stypendium. Do 2023 r. włącznie FNP nagrodziła 3 400 osób i przyznała 4 036 stypendiów. Wysokość jednego stypendium wynosi obecnie 30 tys. zł. Wpłaty z 1,5% pozwolą nam sfinansować wyróżnienia dla najwybitniejszych laureatów konkursu. Roczne stypendia wyróżnionych laureatów są wyższe niż standardowe stypendia – wynoszą 38 tys. zł.


Jak przekazać 1,5% Fundacji na rzecz Nauki Polskiej?

Aby przekazać 1,5% na młodych naukowców, w zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) w odpowiedniej rubryce należy wpisać:

KRS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: 0000109744

 

Swoje zeznanie podatkowe złożysz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego funkcjonującego pod adresem podatki.gov.pl.

Możesz także rozliczyć swój podatek, używając specjalnego oprogramowania. Jest ono dostępne zarówno w wersji online, jak i w wersji do pobrania.

upobierz-pit-button


Jak jeszcze możesz pomóc młodym naukowcom?

Możesz także w każdej chwili wesprzeć stypendystów programu START, dokonując darowizny:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Tytuł wpłaty:
„Darowizna – program START”
Numer konta:
06 1090 1870 0000 0001 3538 5719
IBAN: PL06 1090 1870 0000 0001 3538 5719
SWIFT/BIC: WBKPPLPP
Santander Bank Polska S.A.

Z góry dziękujemy za wsparcie najwybitniejszych polskich uczonych na początku ich drogi!

Na zdjęciu: dr inż. Emilia Kozłowska, dr Szymon Sobek, dr Karolina Pierzynowska / fot. Andrzej Grygiel, Agata Dąbrowska_Archiwum FNP

Cofnij