Wręczenie stypendium im. Leszka Kołakowskiego

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Pierwszym w historii laureatem stypendium im. Leszka Kołakowskiego został dr Dmitri Levitin, historyk idei i historyk filozofii z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Uroczystość wręczenia stypendium odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim i stanowiła część obchodów 200-lecia UW.

– Kołakowski był wybitnym myślicielem XX wieku – podkreślał Levitin. – Jest to dla mnie wielki zaszczyt być uhonorowanym nagrodą noszącą jego imię. Dr Levitin jest absolwentem Uniwersytetu w Cambridge, na którym uzyskał stopień magistra filozofii oraz doktora historii. Pracę doktorską poświęconą historii filozofii w Anglii w latach 1650–1700 obronił w 2011 roku. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień – m.in. stypendium rektora Uniwersytetu w Edynburg, był także stypendystą Biblioteki Szekspirowskiej Folgera w Waszyngtonie. Od 2015 roku pracuje jako post-doc na Uniwersytecie Oksfordzkim w prestiżowym All Souls College – miejscu, z którym przez wiele lat był związany naukowo prof. Leszek Kołakowski.

Stypendium wręczył laureatowi wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Włodzimierz Bolecki. Laudację wygłosił członek międzynarodowej kapituły konkursu prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Laureat, pomimo bardzo młodego wieku, ma dokonania dotyczące bardzo istotnego zagadnienia, tzn. przejścia, które się dokonuje zarówno w historii filozofii, jak i historii nauki pomiędzy tym, co jest renesansowe, a tym, co jest nowożytne. Dorobek dra Levitina można uznać nie tylko za liczny, ale i za wybitny – ocenił prof. Szlachta.

Drowi Levitinowi pogratulowali także JM Rektor UW prof. Marcin Pałys, dyrektor Instytutu Filozofii UW dr hab. Jakub Kloc-Konkołowicz oraz, w imieniu ambasady Wielkiej Brytanii, wiceszefowa misji Sarah Tiffin. Na zakończenie dr Levitin wygłosił wykład pt. „How did Isaac Newton become a heretic?”, podczas którego zaprezentował dotychczas nieznane dokumenty rzucające nowe światło na ewolucję teologicznych zainteresowań Izaaka Newtona. Analiza poglądów wybitnego uczonego jest jednym z elementów szerszych badań prowadzonych przez dra Levitina poświęconych wpływowi nowożytnych uniwersytetów europejskich na rozwój ruchów intelektualnych w Europie.

Uroczystość odbyła się 25 października br. w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Stypendium im. Leszka Kołakowskiego mogą otrzymać młodzi uczeni zajmujący się filozofią średniowieczną i nowożytną do 1939 roku. Ustanowienie stypendium jest wyrazem chęci uhonorowania dorobku prof. Leszka Kołakowskiego, wieloletniego wykładowcy filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, a także współtwórcy i jednej z najważniejszych postaci Warszawskiej Szkoły Historii Idei. Więcej informacji o programie

Przeczytaj także:

Obejrzyj galerię zdjęć

Zobacz relację video

Zobacz także:

wykład pt. „Why did Newton believe in action at a distance?” wygłoszony przez dra Levitina w dn. 26 października w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie

Na zdjęciu dr Dmitri Levitin podczas uroczystości wręczenia stypendium. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska.

Cofnij