#WspieramStart: na co 1% podatku? Opowiadamy o potrzebie wspierania młodych naukowców w radiowej Dwójce

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych, dlatego w radiowej Dwójce rozmawialiśmy o potrzebie wspierania młodych naukowców i apelowaliśmy o inwestowanie 1 procenta podatku w młode talenty – stypendystów programu START.

Środki uzyskane z 1 procenta Fundacja przeznacza w całości na stypendia START dla  wyróżnionych w tym programie laureatów – tych, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu. W 2019 r. podwyższone stypendia otrzymało czworo laureatów: mgr Agata Perlińska (przeczytaj więcej o badaniach laureatki tutaj) i mgr Michał Parniak-Niedojadło z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (więcej o badaniach laureata tutaj), mgr Rafał Szabla z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie (więcej o badaniach laureata tutaj), mgr Michał Włodarczyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (więcej o badaniach laureata tutaj).

O swoich doświadczeniach bycia „Startowcem” opowiadali w audycji Katarzyny Kobyleckiej: dr Weronika Kobylińska-Bunsch – historyk sztuki, która zajmuje się przed- i powojenną polską fotografią awangardową oraz dr inż. Cezary Samojłowicz – chemik z wykształcenia, który swoje doświadczenia naukowe wykorzystał w przemyśle i jest obecnie rzecznikiem patentowym, czyli osobą „pilotującą” od strony prawnej i technicznej przebieg procedury patentowej wynalazków z zakresu nauk chemicznych. Gościem audycji była również Zofia Matejewska, specjalistka do spraw pozyskiwania funduszy w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 26.02.2020

Na zdjęciu dr inż. Cezary Samojłowicz. Fot. Archiwum prywatne

#JestemStartowcem, #WspieramSTART

Przekaż 1% podatku młodym naukowcom, aby pomóc im w starcie kariery naukowej! Pobierz bezpłatnie program PIT i dowiedz się więcej tutaj

Cofnij