Zabawa w Boga

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dr hab. Krzysztof Belczyński z Obserwatorium Astronomicznego UW, laureat programu Mistrz FNP, stworzył komputerowy model kosmosu, który za pomocą obliczeń wyjaśnia zagadki Wszechświata.

Model pozwala nie tylko na sprawdzenie, jak w tej chwili funkcjonuje wybrana gwiazda, czy populacje gwiazdowe w całych galaktykach, ale również daje możliwość przemieszczania się w czasie. Można dzięki niemu zobaczyć, jak gwiazdy wyglądały w momencie ich powstania i jak przebiegała ich ewolucja oraz zrobić symulacje ich zachowań w przyszłości, sprawdzając czy Ziemi nie zagraża jakieś niebezpieczeństwo. Tworzymy gwiazdy, prowadzimy ich ewolucję według naszych zasad. Trochę bawimy się tu w Boga, to niezła zabawa ? mówi dr hab. Krzysztof Belczyński.

Model zaproponowany przez badaczy z Obserwatorium Astronomicznego UW jest unikalny na skalę światową, bo w odróżnieniu od innych uwzględnia m.in. różnorodność chemiczną gwiazd.

Badania grupy dra hab. Krzysztofa Belczyńskiego zostały dofinansowane przez FNP w ramach programu MISTRZ. Szczegółowo opisuje je serwis Nauka w Polsce PAP. Badaczom gratulujemy i zapraszamy do lektury!

 

Na zdjęciu: dr hab. Krzysztof Belczyński (fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska)

 

Cofnij