Zapraszamy na spotkanie autorskie

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Wraz z Wydawnictwem Naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr. Łukaszem Niesiołowskim-Span?, autorem najnowszej książki wydanej w serii Monografie FNP: Dziedzictwo Goliata. Filistyni i Hebrajczycy w czasach biblijnych.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godz. 13.15 w Sali Kinowej Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie i będzie imprezą towarzyszącą XXI Targom Książki Historycznej. Dyskusję o książce poprowadzi prof. Adam Ziółkowski z udziałem prof. Edwarda Dąbrowy.

Wstęp wolny.

Książka Dziedzictwo Goliata analizuje wpływ Filistynów na Hebrajczyków i Biblię.  Lud ten, przybyły wraz z innymi Ludami Morza, zapewne z terenów Egei i Anatolii, osiedlił się w Palestynie w XII wieku p.n.e. i przez pewien czas odgrywał rolę lokalnego hegemona. Plemienna nazwa własna Filistynów dała początek nazwie zasiedlanego przez nich terytorium ? Palestyny.

Praca Łukasza Niesiołowskiego- Span? rewiduje dominujące w nauce poglądy na relacje filistyńsko-hebrajskie oraz utrwalony obraz Filistyńczyków jako dzikich i nieokrzesanych najeźdźców. Zaproponowane przez autora wnioski ilustrują, jak wielki wpływ na Hebrajczyków mieli owi rzekomi barbarzyńcy. To Filistyni jawią się jako lud wyrafinowany i kulturalny, który wniósł w świat Hebrajczyków cenne składniki dziedzictwa mykeńskiego i anatolijskiego.

Cofnij