
Spółka Scope Fluidics SA założona m.in. przez prof. Piotra Garsteckiego, laureata wielu programów FNP, prowadzi intensywne prace nad stworzeniem genetycznego testu diagnostycznego, który da wiarygodny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2 w zaledwie 15 minut. Zgodnie z założeniami, test ma być przygotowany do walidacji już w sezonie jesienno ? zimowym tego roku.
Testy będą wykonywane w oparciu o stworzony przez Scope Fluidics uniwersalny system PCR|ONE, którego zadaniem jest wykrywanie bakterii i wirusów. PCR|ONE to urządzenie rozmiarem zbliżone do kuchenki mikrofalowej. Umieszczana w nim próbka poddawana jest w pełni automatycznej analizie, której wynik jest dostępy w ciągu 15 minut. Dotąd system był wyspecjalizowany głównie do wykrywania zakażeń szpitalnych, np. gronkowca. Teraz spółka chce wykorzystać jego możliwości i dostosować go do wykonywania molekularnych testów typu real-time PCR, wykrywających materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 i dających wynik w ciągu kilkunastu minut. Wykonanie takiego testu w stacjonarnym laboratorium, do którego próbkę trzeba dostarczyć, oznacza 24 do 72 godzin oczekiwania na wynik. Test genetyczny, w odróżnieniu od testów immunologicznych, pozwala wykryć osobę zakażoną na bardzo wczesnym etapie choroby. Możliwość przeprowadzenia błyskawicznego testu genetycznego w miejscu kontaktu z pacjentem może w istotny sposób wspomóc logistykę wykrywania zakażeń oraz izolację i leczenie chorych.
– System PCR|ONE jest wręcz stworzony do takich zastosowań jak masowe badania
na lotniskach, dworcach czy w innych miejscach, gdzie pojawiają się duże skupiska ludzi.
W tych zastosowaniach kluczowe jest wykonanie testu w miejscu pobrania próbki, aby uniknąć logistyki przesyłania próbki do laboratorium. Ogromną wartością jest szybkość PCR|ONE, który oferuje wynik już w kilkanaście minut, oraz multipleksowość, pozwalająca wprowadzić do panelu wykrycie innych zakażeń o podobnych objawach klinicznych. Pandemia Covid-19 to ogromne wyzwanie i jednoznaczny sygnał, że szybka diagnostyka jest krytycznie potrzebna. ? mówi prof. Piotr Garstecki, prezes i założyciel Scope Fluidics
Działania nad powstaniem panelu do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 zostaną podjęte w ramach prac nad rozszerzeniem portfolio testów diagnostycznych PCR|ONE i będą obejmować prace nad optymalizacją procedury oczyszczania próbki pod kątem ekstrakcji materiału genetycznego z wymazów gardłowych oraz transkrypcji tego materiału i wykrycia markerów zakażenia. Docelowo, system ma zostać przygotowany do jednoczesnej diagnostyki kilku patogenów, jak m.in. SARS-CoV-2, grypa A i B oraz RSV (syncytialny wirus oddechowy). Platforma PCR|ONE umożliwia również stworzenie testu wykrywającego zagrożenia epidemiczne wskazane przez WHO, takie jak MERS-CoV, SARS-CoV, świńska grypa, odra czy różyczka.
Scope Fluidics to polska spółka zajmująca się rozwojem innowacyjnych projektów w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Firma powstała w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Od 2017 roku Scope Fluidics jest notowana na rynku New Connect warszawskiej GPW.

Obecnie firma pracuje nad dwoma systemami diagnostycznymi. PCR ONE to urządzenie
do wykrywania bakterii i wirusów, które jako pierwsze ma je identyfikować w ciągu zaledwie 15 minut. System gotowy będzie jeszcze w tym roku. Drugie to Bacteromic ? system wychodzący naprzeciw jednemu z największych problemów współczesnej medycyny ? bakteriooporności. System BacterOMIC powstał w oparciu o wyniki badań naukowych prowadzonych przez zespół prof. Garsteckiego, którego działalność badawczą od lat wspiera Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Pod koniec ubiegłego roku, oba systemy znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie, w konkursie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemii Fizycznej.
Prof. Piotr Garstecki, fizyk i chemik z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, współzałożyciel i prezes Scope Fluidics. Jeden z nielicznych polskich badaczy, którzy zdobyli prestiżowy Starting Grant przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Zajmuje się rozwijaniem zautomatyzowanych technik mikroprzepływowych znajdujących zastosowanie do przesiewowych badań w diagnostyce, biochemii oraz mikrobiologii. Współautor ponad stu publikacji naukowych i ponad stu zgłoszeń patentowych, prowadził projekty naukowe i techniczne w Polsce i w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harvarda. Laureat wielu programów FNP: KOLUMB, POWROTY/HOMING*, TEAM POIG*, MISTRZ, IDEE DLA POLSKI, TEAM-TECH POIR*.
Więcej informacji:
*Programy współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.