Zespół prowadzony przez laureata FNP pracuje nad ultraszybkim testem genetycznym do wykrywania koronawirusa

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Spółka Scope Fluidics SA założona m.in. przez prof. Piotra Garsteckiego, laureata wielu programów FNP, prowadzi intensywne prace nad stworzeniem genetycznego testu diagnostycznego, który da wiarygodny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2 w zaledwie 15 minut. Zgodnie z założeniami, test ma być przygotowany do walidacji już w sezonie jesienno – zimowym tego roku.

Testy będą wykonywane w oparciu o stworzony przez Scope Fluidics uniwersalny system PCR|ONE, którego zadaniem jest wykrywanie bakterii i wirusów. PCR|ONE to urządzenie rozmiarem zbliżone do kuchenki mikrofalowej. Umieszczana w nim próbka  poddawana jest w pełni automatycznej analizie, której wynik jest dostępy w ciągu 15 minut.  Dotąd system był wyspecjalizowany głównie do wykrywania zakażeń szpitalnych, np. gronkowca. Teraz spółka chce wykorzystać jego możliwości i dostosować go do wykonywania molekularnych testów typu real-time PCR, wykrywających materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 i dających wynik w ciągu kilkunastu minut. Wykonanie takiego testu w stacjonarnym laboratorium, do którego próbkę trzeba dostarczyć, oznacza 24 do 72 godzin oczekiwania na wynik. Test genetyczny, w odróżnieniu od testów immunologicznych, pozwala wykryć osobę zakażoną na bardzo wczesnym etapie choroby. Możliwość przeprowadzenia błyskawicznego testu genetycznego w miejscu kontaktu z pacjentem może w istotny sposób wspomóc logistykę wykrywania zakażeń oraz izolację i leczenie chorych.

System PCR|ONE jest wręcz stworzony do takich zastosowań jak masowe badania
na lotniskach, dworcach czy w innych miejscach, gdzie pojawiają się duże skupiska ludzi.
W tych zastosowaniach kluczowe jest wykonanie testu w miejscu pobrania próbki, aby uniknąć logistyki przesyłania próbki do laboratorium. Ogromną wartością jest szybkość PCR|ONE, który oferuje wynik już w kilkanaście minut, oraz multipleksowość, pozwalająca wprowadzić do panelu wykrycie innych zakażeń o podobnych objawach klinicznych. Pandemia Covid-19 to ogromne wyzwanie i jednoznaczny sygnał, że szybka diagnostyka jest krytycznie potrzebna.
– mówi prof. Piotr Garstecki, prezes i założyciel Scope Fluidics

Działania nad powstaniem panelu do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 zostaną podjęte w ramach prac nad rozszerzeniem portfolio testów diagnostycznych PCR|ONE i będą obejmować prace nad optymalizacją procedury oczyszczania próbki pod kątem ekstrakcji materiału genetycznego z wymazów gardłowych oraz transkrypcji tego materiału i wykrycia markerów zakażenia. Docelowo, system ma zostać przygotowany do jednoczesnej diagnostyki kilku patogenów, jak m.in. SARS-CoV-2, grypa A i B oraz RSV (syncytialny wirus oddechowy). Platforma PCR|ONE umożliwia również stworzenie testu wykrywającego zagrożenia epidemiczne wskazane przez WHO, takie jak MERS-CoV, SARS-CoV, świńska grypa, odra czy różyczka.

Scope Fluidics to polska spółka zajmująca się rozwojem innowacyjnych projektów w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Firma powstała w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Od 2017 roku Scope Fluidics jest notowana na rynku New Connect warszawskiej GPW.

pcr 1
Urządzenie PCR ONE do wykrywania bakterii i wirusów

Obecnie firma pracuje nad dwoma systemami diagnostycznymi. PCR ONE to urządzenie
do wykrywania bakterii i wirusów, które jako pierwsze ma je identyfikować w ciągu zaledwie 15 minut. System gotowy będzie jeszcze w tym roku. Drugie to Bacteromic – system wychodzący naprzeciw jednemu z największych problemów współczesnej medycyny – bakteriooporności. System BacterOMIC powstał w oparciu o wyniki badań naukowych prowadzonych przez zespół prof. Garsteckiego, którego działalność badawczą od lat wspiera Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Pod koniec ubiegłego roku, oba systemy znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie, w konkursie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemii Fizycznej.

Prof. Piotr Garstecki, fizyk i chemik z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, współzałożyciel i prezes Scope Fluidics. Jeden z nielicznych polskich badaczy, którzy zdobyli prestiżowy Starting Grant przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Zajmuje się rozwijaniem zautomatyzowanych technik mikroprzepływowych znajdujących zastosowanie do przesiewowych badań w diagnostyce, biochemii oraz mikrobiologii. Współautor ponad stu publikacji naukowych i ponad stu zgłoszeń patentowych, prowadził projekty naukowe i techniczne w Polsce i w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harvarda. Laureat wielu programów FNP: KOLUMB, POWROTY/HOMING*, TEAM POIG*, MISTRZ, IDEE DLA POLSKI, TEAM-TECH POIR*.

Więcej informacji:

*Programy współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Cofnij