Znamy zwycięzców konkursu popularyzatorskiego INTER 2013

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe, Informacje prasowe
-A A+

18 października br. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie odbył się finał konkursu popularyzatorskiego INTER 2013 organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS*. Każdy z 13 finalistów konkursu miał pięć minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu badawczego. Ich wystąpienia oceniała Kapituła konkursu w składzie: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP (który pełnił rolę Przewodniczącego Kapituły), dr Ilona Iłowiecka – Tańska, dr Patrycja Dołowy, dr hab. Marcin Grynberg, dr Paweł Rutkowski (zwycięzca konkursu INTER 2012 oraz zwycięzca głosowania publiczności) i red. Krzysztof Michalski.

Naukowcy, którzy w najbardziej przystępny i interesujący sposób opowiedzieli o swoim projekcie otrzymali nagrody w wysokości 100 tys. złotych, w tym 20 tys. złotych stypendium oraz subwencję w wysokości 80 tys. złotych na realizację swojego projektu.

 Zwycięzcami konkursu INTER 2013 zostali:

 • Lek. med. Eliza Głodkowska-Mrówka z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która zaprezentowała projekt pt. ?Gdzie jeden nie może, tam drugiego poślij – wykorzystanie zjawiska absorpcji dwufotonowej w biologii i medycynie?. Laureatka została również zwyciężczynią głosowania publiczności i otrzymała dodatkową nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.
 • Dr Jan Guzowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, który zaprezentował projekt pt. ?Manipulacje stawowe a fizyka płynów?
 • Dr Konrad Juszczyk z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który zaprezentował projekt pt. ?Kinect a rozpoznawanie emocji i myśli w komunikacji międzyludzkiej?
 • Dr Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, która zaprezentowała projekt pt. ?Czy nowotwór można pokonać hormonem szczęścia??
 • Dr Joanna Sułkowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, która zaprezentowała projekt pt. ?Białko z węzłem jako węzeł gordyjski?
 • Dr Piotr Wasilewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentował projekt pt. ?Modelowanie rozpoznawania zagrożeń, czyli rzecz o tym, jak zajrzeć do głowy strażaka?
 • Dr Halina Waś z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, która zaprezentowała projekt pt. ?Czy komórki nowotworowe mogą się starzeć i co z tego wynika? Starzenie komórkowe jako cel terapii przeciwnowotworowej?
 • Dr Remigiusz Worch z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, który zaprezentował projekt pt. ?Molekularny złodziej – polimeraza wirusa grypy?

 

Kapituła przyznała również nagrody – wyróżnienia w wysokości 3 tys. złotych, a otrzymali je:

 

 • Dr Michał Choptiany z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentował projekt pt.  ?Jan Brożek i kalendarze. Nowożytna nauka w służbie polityki wyznaniowej?
 • Dr Agnieszka Kaczor z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, która zaprezentowała projekt pt. ?Projektowanie nowych leków z wykorzystaniem teorii fraktali?
 • Mgr Anna Orylska z Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, która zaprezentowała projekt pt. ?Modelowanie efektywności treningu poznawczego?
 • Dr Alicja Sielicka z Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która zaprezentowała projekt pt. ?Nowa terapia niewydolnego serca – plastry komórek macierzystych otrzymanych z tłuszczu?
 • Dr Sławomir Wacewicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który zaprezentował projekt pt. ?POLITE: ewolucja uprzejmości?

Dotąd w konkursie mogli brać udział naukowcy ? doktoranci i doktorzy (do 6 lat po doktoracie), którzy w przeszłości otrzymali od Fundacji wsparcie w formie subwencji lub stypendium. Od przyszłej edycji w konkursie będą mogli brać udział również badacze spoza grona laureatów FNP.

Partnerem finału konkursu INTER 2013 byli Obywatele Nauki.

Patronat medialny nad finałem konkursu objęły: Forum Akademickie, serwis Nauka w Polsce PAP oraz portal studentnews.pl.

 

*Projekt SKILLS jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Cofnij