Przejdź do treści

Mikrosfery dla zastosowań w energetyce

Beneficjent: Ensemble3 sp. z o.o.

Główny wykonawca: Sadecka Katarzyna

Nabór: 1/2024

Wysokość dofinansowania: 313 904,00

Mikrosfery, które widzą więcej: nowy sposób na wydajniejszą energię słoneczną

Każdy poranek zazwyczaj zaczyna się od wyboru – kawa z ekspresu, kawiarki czy French Pressu. Okazuje się, że ta prosta czynność świetnie tłumaczy, nad czym pracuje dr Katarzyna Sadecka z Ensemble 3 Sp. z o.o. . Tak jak grubość mielenia ziaren wpływa na smak kawy, tak wielkość cząstek w materiałach decyduje o ich właściwościach i możliwościach zastosowania. W laboratorium udało się stworzyć mikrosfery o średnicy od 30 do 300 mikrometrów, które mogą wnieść rewolucję w dziedzinie energii odnawialnej.

Badania prowadzone przez naukowczynię pokazują, że dzięki swoim unikalnym właściwościom mikrosfery mogą pełnić rolę dodatkowej warstwy w panelach fotowoltaicznych. W praktyce oznacza to zwiększenie wydajności ogniw słonecznych – mikrosfery pochłaniają promieniowanie, którego krzem nie potrafi wykorzystać. Dzięki wynikom prac badawczych dr Sadecka została uczestniczką projektu PRIME – programie wsparcia komercjalizacji nauki, realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Badaczka zakwalifikowała się do pierwszej edycji PRIME wraz ze swoim zespołem: Wojciechem Wegner (Liderem Transferu Technologii) oraz Marcinem Zimnym (Liderem Biznesu) by rozwijać kompetencje w zakresie komercjalizacji swoich badań.

Opracowana technologia polega na wytwarzaniu mikrosfer z materiałów eutektycznych – kompozytów, które dzięki swojej strukturze łączą cechy dwóch różnych faz i zyskują nowe, unikalne właściwości. Te mikrosfery mogą zostać użyte jako dodatkowa warstwa w ogniwach fotowoltaicznych, pochłaniając światło, którego krzem nie jest w stanie wykorzystać, i przekazując je w formie energii. W efekcie zwiększają wydajność paneli słonecznych, obniżając koszty pozyskiwania energii i otwierając nowe perspektywy dla zrównoważonej energetyki. Taka technologia pozwoli nie tylko uzyskać więcej mocy ze słońca, ale także obniżyć koszty wytwarzania energii, co przekłada się na dostępność tańszej i czystszej energii dla wszystkich.

Innowacyjność projektu polega na tym, że dotąd mikrosfery z materiałów eutektycznych nie były stosowane w fotowoltaice na skalę komercyjną. Łączymy więc dwie nowości – unikalny materiał i jego formę. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania tych mikrosfer w obszarze bezpieczeństwa, na przykład jako inteligentne zabezpieczenia dokumentów czy kart płatniczych, które reagują na światło w sposób trudny do podrobienia. – dodaje dr Katarzyna Sadecka.

 

***

PRIME to jedyny w Polsce „szyty na miarę” program akceleracyjny transferu wiedzy i technologii dla naukowców i ich organizacji badawczych, oferujący wsparcie indywidualnej ścieżki komercjalizacji innowacyjnych produktów. Program daje możliwość zarówno rozwoju kompetencji (m.in. szkolenia), jak i zdobycia praktycznych umiejętności (m.in. rozmowy z potencjalnymi odbiorcami). Dla autorów najlepszych pomysłów przewidziane jest zindywidualizowane wsparcie na wdrożenie wybranej ścieżki komercjalizacji. Projekt PRIME jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (#FENG). Projekt realizuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (#FNP).